Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 08.Leden 2002 Články 

Novou podobu Etické komise při MZ bylo nutno vytvořit v souvislosti s již přijatými zákony, zejména zákonem č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích a novelou zákona č. 79/1997 Sb., o léčivech. To je i důvodem pro změnu jak názvu z Centrální Etické komise na Etickou Komisi Ministerstva zdravotnictví ...

Současně se snažíme postupovat i s rychlým světovým vývojem v oblasti bioetiky a implementovat další novou legislativu, která uvádí v život pravidla EU týkající se náplně činnosti a složení etických komisí. S tím souvisí i nové požadavky, které jsou kladeny na náplň činnosti a složení Etické komise Ministerstva zdravotnictví. Je nutno transponovat normy práva ES i do systémů etických komisí v ČR, a Etická komise Ministerstva zdravotnictví je jeho podstatnou a nedílnou součástí. V mezinárodním kontextu se nutností etického posuzování a systémem etických komisí podrobně zabývá zejména Rada Evropy, ale v poslední době také stále intenzivněji Evropská unie.
I přesto stěžejní normou zůstává Helsinská deklarace Světové lékařské asociace, jejíž poslední verzi přijala také ČLK.
Dalším mezníkem se stala Úmluva Rady Evropy o ochraně lidských práv a biomedicíně, která pojímá problematiku aplikace biologie a medicíny z hlediska ochrany autonomie a důstojnosti každého jednotlivce. Na Úmluvu o ochraně lidských práv a biomedicíně, kterou ČR ratifikovala a vstoupila v platnost dne 1. října 2001, navazují další tzv. Dodatkové protokoly, které jsou v různých fázích přípravy.
Etická komise Ministerstva zdravotnictví by měla být subsidiárním a zároveň vrcholným článkem v celém systému etických komisí, který vychází z primární úlohy jednotlivých etických komisí zřizovaných zdravotnickými zařízeními.
Nejen, že hodnocení každého výzkumného projektu na člověku musí vycházet z přiměřeného množství odborných posudků a zkušeností. Co je a co není při výzkumu na člověku, na lidských plodech a zárodcích z etického hlediska přípustné, a co není nesmí být ponecháno jen na názorech profesionálů. Etické posouzení každého takového výzkumu má odrážet názor celé společnosti. Proto musí být Etická komise MZ obsazena multidisciplinárně, tak aby její stanoviska odrážela nejen názory profesionálů ale také názory laické veřejnosti.
Členy budou jmenovány např. senátor Jan Zahradníček, Radana Königová z Kliniky popáleninové medicíny, Dagmar Pohunková členka Bioetické komise při Radě vlády pro výzkum a vývoj, Petr Hach bývalý děkan 1.LF UK Praha Jan Holčík přednosta Ústavu sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví, Jiří Šimek přednosta Ústavu lékařské etiky 3.LF UK, a další významní odborníci a lidé, kteří se zabývají profesionálně lékařskou etikou. Kromě nich v souladu se světovým trendem jsou v etické komisi lidé, kteří zastupují laickou veřejnost a také jiné vědní disciplíny, jako psychologie, právo, veřejné zdravotnictví, teologii.
Posuzování výzkumných metod a přípustnosti zásahů do lidské integrity není jediným úkolem etické komise, i když tento úkol vyplývá přímo z již platné legislativy. Neméně důležité je, aby v součinnosti s naším Ministerstvem a dalšími orgány, Etická komise sledovala světový vývoj v oblasti bioetiky a ochrany lidských práv a lidské důstojnosti, který se soustředí v současné době zejména do činnosti Řídícího Výboru pro Bioetiku Rady Evropy, a pomohla připravovat stanoviska, které zástupci Česká republiky budou zastávat v přípravných jednáních o dalších mezinárodně závazných dokumentech.
Otakar Černý, mluvčí MZ


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články