Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 25.Červen 2001 Články 

a dotazníková akce mezi občany.
Asi padesát odborníků se ve čtvrtek 21.6. sešlo v hotelu ILF na dvoudenním semináři "Hodnocení výkonnosti zdravotnických systémů" který uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s kanceláří Světové zdravotnické organizace (WHO) v ČR za účasti expertů WHO ...

Jak agentuře sdělila doc. MUDr. Alena Petráková, zástupkyně WHO pro ČR, Česká republika (ČR) je jednou ze pěti zemí Evropy kde probíhá pilotní projekt "Iniciativa WHO pro hodnocení výkonnosti zdravotnických systémů". Projektu se kromě ČR zúčastní v Evropě pouze Španělsko, Portugalsko, Velká Británie a Norsko.
První část projektu v ČR zajistil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který během března a dubna letošního roku rozeslal do 5.700 domácností dotazníky WHO. Předmětem dotazníkového šetření je zjistit jak se chová zdravotní systém k občanům, respektive jak občané hodnotí naše zdravotnictví a jaký je postoj obyvatel ČR k vlastnímu zdraví. Druhá část projektu proběhne formou osobního dotazování do konce roku 2001. Šetření navazuje na Zprávu o světovém zdraví, kterou právě před rokem zveřejnila WHO.
Na semináři vystoupil ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, který zahraničním hostům představil v krátkosti vývoj našeho zdravotnictví a uvedl, že dosavadní systém zdravotnictví je kritizován jak zprava tak zleva. "Kritiku zprava považuje naše zdravotnictví za černou díru" uvedl Fišer "pohltí bez výrazného efektu jakékoliv množství peněz." Na kritiku zprava ministr odpověděl srovnáním se zdravotnickými systémy, které jsou daleko dražší a výsledky nejsou podle něj úměrné vynaloženým prostředků. Například v ČR se v roce 1999 vydalo za léky 98 amerických dolarů (USD) na občana za rok . V USA to bylo asi 400 USD, přitom efektivita zdravotního systému měřená očekávanou délkou života je o málo větší než v ČR. Fišer z toho vyvozuje, že efektivita zdravotního systému v ČR je poměrně vysoká.
Prof. Christofer Murray z vedení WHO uvedl, že cílem WHO je vybudovat mezinárodní systém pro získávání srovnatelných dat, tak aby jejich interpretace nebyla zabarvena ideologicky a byla objektivní. Na základě předchozích šetření Murray uvedl, že předplácení zdravotních služeb (pojištění) vede obecně k lepším výsledkům ve zdravotnictví než přímé platby. Za výhodnější také pokládá aktivní nákup zdravotnických služeb než rozpočtový systém.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články