Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 21.Únor 2001 Články 



Alkohol je zabijákem mladých lidí číslo 1 v Evropě. K tomuto závěru dospěli účastníci mezinárodní konference Mladí lidé a alkohol ve Stockholmu. Sešli se zde ministři zdravotnictví a odborníci z více než 50 zemí, převážně z Evropy. Cílem konference byl návrh plánu na omezení počtu tragických událostí především mladých lidí spojených s konzumací alkoholu. Ze statistik vyplývá, že na každá čtyři úmrtí mladých Evropanů ve věku od 15 do 29 připadá jedna smrt spojená s alkoholem. Podle WHO v roce 1999 jen v Evropě zemřelo v souvislosti s požitím alkoholu na 55.000 mladých lidí. V Evropě se ročně spotřebuje nejvíce alkoholu z celého světa. Mezi nejčastější příčiny, kvůli nimž se mládež k alkoholu stále častěji uchyluje, patří jejich neradostná sociální situace, bída, občanské nepokoje, zásadní hospodářské a ekonomické změny a pocit společenské izolace.
V České republice čtvrtina šestnáctiletých chlapců a desetina stejně starých dívek přiznává těžké nárazové pití alkoholu. Proti roku 1995 stoupl počet těžkých nárazových pijáků mezi chlapci o 4,1 procenta a mezi dívkami o 3,8 procenta. Nejméně třikrát za život se opilo 18,5 procenta chlapců a 8,2 procenta dívek. Celkově počet mladých, kteří pijí až do těžké opilosti, stoupl z 13,9 na 16,8 procenta.
Za Českou republiku se Skockholmské konference zúčastnila pětičlenná delegace v čele s náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní péči MUDr. Antonínem Malinou a národním koordinátorem programu WHO za ČR (Evropský akční plán o alkoholu 2000-2005) MUDr. Karlem Něšporem, CSc.
Účastníci konference požadují zavedení přísnějších opatření proti firmám vyrábějícím alkoholické nápoje a širší osvětu o škodlivosti alkoholu mezi mladými lidmi.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články