Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 23.Leden 2001 Články 



neustále zaměstnává tisk. Podle usnesení náčelníků zdravotnických služeb NATO se nejedná o žádný syndrom (příznak) z lékařského hlediska. Dále bylo konstatováno, že dosavadní počet úmrtí vojáků nasazených v Kosovu nelze dávat do souvislosti s použitím munice s ochuzeným uranem (DU munice). Konečně počty nádorových onemocnění u vojáků nasazených v mírových silách K-FOR nevybočují z obvyklého výskytu těchto onemocnění v běžné populaci. Tyto závěry sdělil novinářům brigádní generál MUDr.Petráš 18. ledna. Závěry potvrzují ... naše spekulace, uvedené v článku URAN, který jsme uveřejnili 16.ledna 2001. Některé přetrvávající potíže vojáků je možno zřejmě zahrnout pod tzv. "post-deployment syndrom". Je to stav oslabení organismu, který se projevuje u vojáků, kteří byli po určité době vyvedeni z bojové akce. Tento syndrom byl popsán již v průběhu občanské války na americkém kontinentu (Sever proti Jihu). Od té doby je sledován odborníky z oblasti vojenské medicíny. V každé válečném konfliktu na vojáky působí mnoho nepříznivých vlivů, které můžeme obecně rozdělit na složku toxickou a psychickou. Psychickou složku představuje především válečný stres, který jak si snadno představíme, vyplývá z trvalého nervového napětí případně nezvyklého hluku a dalších faktorů. Toxická složka je velice proměnlivá podle druhu válečného konfliktu a době ve které se konflikt odehrával. Jiná bude v době války Sever proti Jihu, jiná v zákopové válce a jiná v Perském zálivu.
Komentátoři se snaží srovnávat syndrom Zálivu (válka v Perském zálivu) se syndromem Balkánským a nacházet souvislosti především v použití DU munice v obou konfliktech. Je ale třeba uvést, že v Perském zálivu, kromě hypotetické zátěže vzniklé rozptýlením částeček ochuzeného uranu v atmosféře, vojáci trpěli především toxickými účinky zplodin ze zapálených ropných vrtů. Kouř z hořící ropy téměř zcela zaclonil oblohu na mnoho dní a způsobil silné znečištění ovzduší.
Pokud problém někoho zajímá hlouběji doporučuji podívat se na www.ssi.se na článek "Use of Depleted Uranium in Military Conflicts and Possible Impact on Health and Enviroment". Je to zřejmě nejobjektivnější odborný článek o následcích použití DU munice v Kosovu. Zjištění obsažená v článku neodporují tvrzení sboru náčelníků zdravotních služeb NATO.
Závěrem je možná dobré dodat, že následky používání DU munice na zdraví a životní prostředí je dobré dále zkoumat. Potěšující zpráva je, že i WHO vyšle do balkánské provincie Kosovo čtyřčlenný tým expertů, kteří budou zkoumat účinky ochuzeného uranu na zdraví místních obyvatel. Odborníci se budou zabývat nejen působením ochuzeného uranu, ale i dalšími možnými příčinami onemocnění. Po ukončení mise doporučí WHO civilní správě OSN v Kosovu (UNMIK) krátkodobá opatření k ochraně před škodlivým zářením i dlouhodobé kroky ke snížení kontaminace a zlepšení zdravotní péče v oblasti. Doporučí také, jaké informace by měla dostat široká veřejnost. WHO minulý týden uvedla, že věří, že množství záření ze střeliva s ochuzeným uranem bylo tak nízké, že nemohlo vyvolat rakovinná bujení. Přesto by měly být oblasti, v nichž NATO uranovou munici používalo, podle WHO uzavřeny, dokud nebude věc podrobněji prozkoumána.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články