Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 03.Říjen 2000 Články 

proběhla ve dnech 21.-23.9.2000 v Chorvatsku, za účasti delegáta z České republiky. Hlavními body jednání byl návrh "pacientského ombudsmana" a dohoda o nezbytnosti zákona upravujícího práva pacientů.
Zpráva z ustavujícího zasedání "Mezinárodního výboru pro zástupce pacientů"
(Trogir, Chorvatsko 21.-23. 9. 2000)...

Zasedání pořádal Chorvatský svaz pro práva pacientů pod záštitou WAML (World Association for Medical Law) -"Světové asociace pro zdravotnické zákony", jejímž orgánem je Mezinárodní výbor pro zástupce pacientů. Českou republiku zastupoval Ing. Josef Mrázek, CSc, místopředseda Svazu pacientů ČR.
Projekt "pacientský ombudsman"
Na návrh českého delegáta byl upraven původní název výboru tak, aby neobsahoval slovo "ombudsman", protože by mohly v některých státech vzniknout spory souvisící s legislativní úpravou institutu obecného ombudsmana, nebo by blokování této funkce politickými bariérami brzdilo důležitou zákonnou úpravu práv pacientů. Byl přijat výraz "Representative of patients", to jest někdo, kdo zastupuje pacienty. Zároveň byla konstatována naprostá shoda v tom, že nemůže jít o zástupce vzniklé v politických nebo komunálních volbách. Musí jít o osoby, které mají potřebné osobní vlastnosti a speciální přípravu ve smyslu ochrany práv pacientů. Jsou to buď dobrovolní neplacení pracovníci pacientských organizací, které k zastupování pacientů opravňuje jejich činnost, nebo placení pracovníci, kteří úspěšně absolvovali přípravu podle metodiky schválené Mezinárodním výborem pro zástupce pacientů při WAML.
Práva pacientů jako samostatný zákon
Bylo dosaženo shody v názoru, že práva pacientů musí být upravena zvláštním zákonem, jehož obsah by měl být doporučen všem zemím světa a v případě států EU a kandidátských zemí by tento zákon měl být samozřejmou součástí kompatibility právního řádu. Teprve zákonem definovaná a zaručená práva je možné účinně obhajovat.
Český delegát poukázal na nutnost obhajovat práva pacientů v některých zemích v širším slova smyslu. To znamená nejen jako právo pacienta na zacházení hodné lidské bytosti, ale také právo pacientů zúčastnit se, na příklad, přípravy a jednání o změnách zákonů a vyhlášek a požadovat, aby stát garantoval úplnou a kvalitní zdravotní péči hospodárně organizovanou a hrazenou na solidárním principu.
Účast na zasedání
Jednání v Trogiru se zúčastnilo 7 zemí, předsedkyní Výboru byla zvolena Dr. Djula Rusinovic z Chorvatského sdružení pro práva pacientů. Příští jednání Výboru má proběhnout za širší účasti. Termín a místo konání budou určeny později tak, aby jednání proběhlo v Evropě v období březen až květen 2001.
Pilotní program
Byl navržen pilotní program tak, aby v každé zemi pracoval alespoň v jedné nemocnici placený "zástupce pacientů", absolvent vzdělávacího programu. Byl navržen obsah vzdělávání a učitelé prvního kurzu, který bude veden v angličtině. Žáci tohoto kurzu by později vedli kurzy ve své zemi a měli by mít vysokoškolské vzdělání. Program by měl začít fungovat od 1.1.2001.
Byl diskutován problém, zda zástupce pacientů v nemocnici má prosazovat pacientovo přání, nebo jeho zájem. Většina delegátů se domnívá, že přání. V souvislosti s tím delegáti, zejména zástupci Itálie a Slovinska, soudí, že zástupce pacientů se nemá zabývat stížnostmi, které souvisí s penězi, úhradami, odškodným a podobně. I kdyby to tak bylo, předem se obvykle neví co bude projednáváno.
Delegáti uvedli řadu případů z praxe a bylo pojednáno o tom, co vlastně patří do působnosti zástupce pacientů, nebo pacientského ombudsmana. Představa českého delegáta je širší, kde základním principem je snaha zlepšit situaci pacienta. Sledujeme tedy nejen přání, ale také prospěch pacienta. Výlučná orientace na přání pacienta je jednodušší, odstraňuje problematická rozhodování, ale zdá se, že úlohu ochránce práv pacientů by spíše degradovala.

Byla rozdělena práce na přípravách pilotního programu a příštího setkání Výboru, na kterém by mělo být zastoupeno již 20 - 30 zemí. Delší debata byla věnována problému, kde vzít peníze na činnost a program. Jednou z možností je podpora se strany Schweitzerovy nadace.

Byly stanoveny úkoly termínované zhruba po měsících až do setkání na jaře 2001.
Na zasedání WAML, které se uskuteční v srpnu 2002 v Maastrichtu, by měly být předloženy již i výsledky pilotního programu.
Náprava reputace
Jednání v Trogiru se také zúčastnil president Světové asociace pro zdravotnické zákony, profesor Amnon Carmi. V závěru se vyjádřil, že na základě vystupování českého delegáta v Trogiru si opravil názor na Českou republiku, který byl založen na postojích MUDr. Kamila Kaliny, bývalého náměstka ministra zdravotnictví při projednávání a přijímání Lublaňské charty v roce 1996.
Závěrem
Tato zpráva je předkládána ministru zdravotnictví, Parlamentu ČR, Vládě ČR, prezidentovi ČR a sdělovacím prostředkům.
Nejbližším mezinárodním setkáním bude konference v Bratislavě na téma "Charta práv pacientů na Slovensku" ve dnech 9. - 10. října 2000 pod záštitou ministra zdravotnictví SR. O právech pacientů a jejich postavení v ČR bude přednášet zástupce Svazu pacientů ČR.
Praha 25.9.2000
Tisková sekce Svazu pacientů ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články