Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 15.Září 2000 Články 

ČT 1 dne 7.9. 2000 informovala o lékaři, který podvázáním zhoubného nádoru náhodně zastavil rakovinný proces v těle pacienta včetně metastáz. Podobné operace prováděl úspěšně i v dalších případech. Pořad vyvolal pochopitelně mnoho nadějí a emocí o čemž svědčí i reakce BAJTU. K tomuto pořadu zaujalo stanovisko i MZ ČR, které snaží o věcnou informaci.

Reakce MZ ČR na pořad ČT1
Praha, 13.9.2000. V souvislosti s pořadem "Zapomenutý objev", který vysílala ČT 1 dne 7.9.2000 v pořadu Klekánice, se na MZ ČR obrací řada onkologicky nemocných pacientů, kteří chtějí aby na nich byla tato metoda vyzkušena.
Nepovažujeme za eticky správné, že byla v pacientech se závažnými onkologickými onemocněními vzbuzována představa, že právě jejich onemocnění může zmiňovaná metoda zlepšit či dokonce vyléčit.
Především je třeba konstatovat, že nádorová onemocnění jsou skupinou celé řady chorob.
Tak jako existují různé formy těchto onemocnění, také jejich příčina není jednotná. V řadě případů jde o onemocnění, která vznikají působením více faktorů (uplatňují se faktory genetické, biologické, fyzikální, chemické apod.)
Rozdílné formy onemocnění a jejich rozdílná příčina jsou faktem, který prakticky vylučuje nalezení jediné univerzální účinné metody, která by dokázala všechna tato onemocnění léčit.
S metodou devitalizace se v onkologické léčbě setkáváme již řadu let. Nejde tedy o metodu novou a také nejde o metodu univerzální. Bývá používána jako součást terapie některých nádorů ledvin a její další vzácnější indikace jsou obecně známé.
Přechod od preklinických studií (tedy pokusů na zvířatech) ke klinickému zkoušení (pokusům na lidech) musí být procesem vědeckým, řízeným, kontrolovatelným a transparentním.
Je proto nezbytné odborně posoudit, zda se týmu, který se touto metodou zabývá v pokusech na zvířatech, opravdu podařilo tuto metodu zdokonalit natolik, že by mohla být přínosem pro léčbu lidských nádorových onemocnění. Touto problematikou se nyní zabývá přednosta Masarykova onkologického ústavu Doc. Žaloudík se svým týmem. Tento odborný tým podá průběžnou informaci na výboru Onkologické společnosti začátkem října a o svých aktivitách a zjištěních bude průběžně informovat ministerstvo.
Dalším způsobem, který může objektivně posoudit přínos metody devitalizace k léčbě některých nádorových onemocnění, je možnost podat výzkumný projekt na Interní grantovou agenturu MZ ČR (IGA MZ ČR). Zde bude projekt standardně posouzen příslušnou odbornou a etickou komisí. Bude-li splňovat všechna - především vědecká, odborná, a etická kriteria - bude případně možné tuto metodu zkoušet i v klinické praxi. O tomto postupu hovořil i v pořadu ČT mluvčí MZ Otakar Černý. Ostatně pracovnímu týmu z Ústavu makromolekulární chemie AV je způsob podávání výzkumných projektů dostatečně znám. Jejich experimentální projekt, týkající se této problematiky, byl tímto způsobem již v minulosti podpořen grantem IGA MZ ČR.
MUDr. Antonín Malina, náměstek ministra zdravotnictví


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články