Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 30.Květen 2000 Články 

V Lužické nemocnici v Rumburku od května 1999 do září 1999 ochrnulo po gynekologických operacích pět pacientek. Gynekologové mlčeli.

Vedení nemocnice se o této události dozvědělo až v listopadu téhož roku od pacientky, která si vyžádala znalecký posudek, vzhledem k následkům na zdraví po přestálé operaci. Místní znalecká komise, kterou vedení nemocnice poté ustanovilo zjistila, že příčinou byla vadná bipolární elektroda operačního přístroje Chiratom 400 a vyloučila pochybení lékařů.
Okresní zdravotní rada Břetislav Matýsek se o potížích nové gynekologie, která byla uvedena do provozu v dubnu 1999 dozvěděl teprve od pacientů!! Jeho referát prošetřil stížnost a uznal ji jako oprávněnou.
Tak se případ stal veřejně známým a na základě jeho medializace se k němu postupně začaly vyjadřovat i oficiální orgány.
"Případ je potřeba v prvé řadě prošetřit a zjistit, jestli byly dodrženy technické kontroly v pravidelných intervalech kvalifikovaným odborníkem a jestli byly, zda přístroj je správně ošetřován, pak je vina na výrobci. Jestli nebyly a na přístroji byla zjevně vada, a přesto byl používán, je vina na tom, kdo ho používá. Rozhodnutí by měl dát soud," řekl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a dodal "Rumburskou nemocnici ministerstvo neřídí a nemá možnost do ní zasahovat, to je v kompetenci okresního zdravotního rady."
Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath řekl, že komora počká, zda se na ni někdo obrátí, aby sestavila komisi, která určí odpovědnost. "Pokud by šlo o technickou závadu, odpovědnost by byla spíše na výrobci a technicích, než na lékařích, protože ti přístroje nesestavují," řekl.
Mluvčí ČLK Pavel Kubíček prohlásil "Nemůžeme se dost dobře vyjadřovat k něčemu, co se objeví v médiích, když k případu nemáme podklady. V tisku jsou někdy informace zkreslující, na jejich základě se nedá začít vyšetřovat.`"
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal tento případ vyšetřovat na podnět MZ ČR koncem března 2000.
Pracovníci SÚKL provedli šetření v a.s. Chirana Medical, který je výrobcem vysokofrekvenčního elektronického skalpelu Chiratom 400. V současné době jsou informace o šetření na MZ ČR, které ustanovilo znaleckou komisi k tomuto případu. Koncem června by mělo být svoláno jednání znalecké komise. Podle vyjádření tiskového mluvčího MZ Otakara Černého v současné době se o vině či nevině která by se podílela na nežádoucí příhodě nedá hovořit.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články