Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 29.Květen 2000 Články 

Dámský kabinet ČR - zpráva o činnosti, předkládá dr. Iva Holmerová
Úvodem analýza: Proč dámský kabinet
Dámský kabinet vznikl postupem pro politiku možná neobvyklým, ale natolik obecným a pro stávající roční období příznačným, že to pravděpodobně ani nikoho nepřekvapí - vyklíčením.
Pokud vznikne klima určitého dusna, přezíravosti a arogance ve kterém již pociťují jistý dyskomfort i ženy, a to jen proto že jsou náhodou ženami, necítí se lépe ani staří lidé, chronicky nemocní, nesoběstační, zdravotně postižení či homosexuálně orientovaní občané a všichni ostatní, kteří jsou cennou a integrovanou součástí kulturní společnosti.

Vývoj se poté může ubírat dvěma směry:
typickým - to jest žádným
či
atypickým - například vyklíčením čehosi (v tomto případě dámského kabinetu)
Kabinet nebude usilovat o moc ani o slávu. Ale (když už vyklíčil) už je tady a bude se projevovat, a to nejen jako přirozená ozdoba politického pole.

Několik poznámek ke zdraví úvodem:
Zdraví je jedna z nejvýznamnějších hodnot. Je podmínkou kvality života jedince i prosperity společnosti.
Zdraví je podmíněno mnoha faktory (determinantami) - profesionální zdravotní péče má pouze dílčí význam.
Proto musí být komplexní strategie podpory a rozvoje zdraví záležitostí všech resortů a celé společnosti.
Zdraví je stejně důležité ve všech věkových kategoriích, i když můžeme (zjednodušeně) zdůrazňovat jeho různé aspekty v jednotlivých etapách vývoje člověka: zdravý rozvoj v dětství a dospívání, pracovní a reprodukční schoponost v dospělosti, soběstačnost a integrace ve vyšším věku.
Prameny: Rada Evropy (CE), Světová zdravotnická organizace (WHO), OECD, Organizace spojených národů (UN) - webové strany
dále: Ljublaňská charta, Závěry athénské konference ministrů zdravotnictví (duben 1999), Maastrichtská smlouva a Amsterdamská smlouva o ES a EU.

Některé okruhy( a směr vývoje), které považuji za hodné pozornosti v naší zdravotní péči samotné:

Rozvoj primární péče (vč. komunitní péče). Pečující rodina (a její podpora). Pečující obec.
Vytvoření rovnováhy mezi léčbou a péčí (cure x care). Pokračování transformace lůžkového fondu, která ustrnula v nebezpečné uniformitě "následné péče".
Lepší koordinace zdravotní a sociální péče a řešení problémů na jejich pomezí
Rozumné vymezení standardů péče na základě společenského zadání a diskuse.
Zlepšování kvality péče i v nemedicínských aspektech.
Komentář:
Ad 1. V naší společnosti si právě toto pojetí zdraví málo uvědomujeme. To prokazuje i studie WHO prezentovaná na semináři komunitní péče v roce 1995 dr. Heřmanovou (regionální poradce): zdraví je v zemích bývalého východního bloku podceňováno a umisťuje se nízko v hodnotovém žebříčku, zatímco USA a EU je považují za jednu ze základních hodnot.
Pojetí zdraví jako podmínku prosperity společnosti také dosud postrádáme. Naopak jsme považovali zdraví za "tržní komoditu" (nejmenovaný ministr zdravotnictví). Jedovatá poznámka na okraj: Banky potom za typické sociální instituce, kam stát bez uzardění a veřejné diskuse sype jakékoli množství prostředků. Péče o zdraví lidí je samozřejmě individuální záležitostí lidí, ale nadto i zájmem společnosti, která musí vytvářet podmínky pro zdravý rozvoj ve všech věkových kategoriích.

Ad 2.,3 Jen namátkou příklady, "drobnosti": veřejná prostranství - odstranění nebezpečných překážek, místa pro volný čas dětí, měně stresující prostředí škol, možnosti pro sport, bezpečnost v dopravě, dostatek bezpečného prostoru pro pěší a cyklisty, malometrážní byty pro seniory v blízkosti center měst a obcí, přizpůsobení občanských služeb seniorům a zdravotně postiženým.
Dále:
Informace o zdraví ve veřejnoprávních médiích
Zakotvení systému podpory a rozvoje zdraví do politiky měst a obcí.

Jako na kuriozitu zde upozorňuji na oficiální anglický překlad názvu ministerstva "Ministry of Health" a náš název "Ministerstvo zdravotnictví". Nemyslím si, že bychom měli ministerstvo přejmenovávat, ale někdy mi připadá, že místo toho, aby koordinovalo péči o zdraví, je manipulováno do pouhé starosti o zdravotnictví, potažmo o lékařský stav a do diskusí o lékařských výkonech a nikoli o zdraví lidí.

4. Stále platný zákon č. 20 z roku 1966 Sb. o péči o zdraví lidu uvádí:(Hlavní zásady, článek IV: "Péče o zdraví lidu se zaměřuje především preventivně…, zvláštní pozornost je přitom věnována péči o novou generaci a ochraně zdraví pracujících." - Starším občanům, "nepracujícím" … tedy nevěnujeme "zvláštní pozornost" (diskriminujeme je podle zákona). Zvláštní, že?

Výčet aktivit na nichž se podílela stínová mynistryně zdravotnictví Dámského kabinetu:
20. - 22. března 2000, IPVZ Praha, Budějovická:
Školení pro týmy pečující o pacienty postižené demencí

23. března 2000, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, 14.00 - 16.00
Seminář o seniorské problematice v Evropě se zaměřením na pacienty postižené demencí

10. -14. května 2000 Kongres s mezinárodní účastí: Pražské gerontologické dny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články