Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 16.Prosinec 2002 Články 

varuje Mgr. Renata Novotná v článku, který informuje o zprávě uveřejněné na WebMD. Podle zmíněné zprávy došlo v roce 2001 ve 368 zainteresovaných zdravotnických zařízeních ke 100 000 případům chybné aplikace léčiv. Většina těchto případů byla odhalena dříve, než mohla být léčiva aplikována pacientům. 2,4 procenta pacientů utrpělo v důsledku chybně předepsaných léčiv zdravotní újmu. 353 případů skončilo hospitalizací, 14 z nich si nakonec vyžádalo daň nejvyšší.

Pozor na špatně předepsané léky
Každoročně přichází na farmaceutický trh řada nových léků, které nabízejí svými účinky lékařům nové možnosti léčby různých nemocí. Nové léky a snaha o ekonomický přístup k léčbě však mají za následek zvýšené riziko chyb lékařů. Potvrzuje to i praxe amerického lékařství, které byla věnována v pořadí třetí studie výzkumu medicínských omylů, které byly sestaveny na základě objektivních dat poskytnutých asociací sdružujících americké nemocnice, Centrem pro ochranu práv pacientů a americkou asociací Pharmacopeia´s. Na základě těchto dat odborníci konstatovali, že nakládání s léčivy představuje z pohledu bezpečí pacientů stálý problém. O zmíněné zprávě informoval na svých stránkách americký portál WebMD.
Podle zmíněné zprávy došlo v roce 2001 ve 368 zainteresovaných zdravotnických zařízeních ke 100 000 případům chybné aplikace léčiv. Většina těchto případů byla odhalena dříve, než mohla být léčiva aplikována pacientům. 2,4 procenta pacientů utrpělo v důsledku chybně předepsaných léčiv zdravotní újmu. 353 případů skončilo hospitalizací, 14 z nich si nakonec vyžádalo daň nejvyšší.
Množství případů rok od roku roste, podle autorů je to však tím, že účast v průzkumu zaujímá stále více zdravotnických zařízení.stejně tak lze obtížně stanovit trendy a kategorizaci ve vývoji chyb v nakládání s léčivy. Navíc, z pochopitelných důvodů se některá zdravotnická zařízení obávají veřejně sdělit pravé příčiny chybných postupů. Přesto má řada zařízení důkladně zdokumentovány všechny případy chybného postupu, důvodem je snaha o vyvození závěrů a předcházení podobným chybám. Největší pozornost je věnována lékům, u kterých existuje oprávněná obava, že v případě jejich chybného předpisu mohou vážně poškodit zdraví pacientů. Podle odborníků je důležité, že podobné projekty podporují snahu státních a veřejných organizací kontrolovat medicínskou praxi z pohledu bezpečného nakládání s léčivy.
Dosavadní průběh projektu přinesl pozitivní přínos. V předcházejících letech patřily mezi nejškodlivější léky, které byly nejčastěji předmětem chybné preskripce, léky proti rakovině. Tento stav vedl k přijetí opatření na straně zdravotnických zařízení. Jednalo se například o předtištěné formuláře, které se vztahují ke konkrétním lékům. Tím je minimalizována možnost chybné preskripce. K dalším opatřením patřilo omezení ústní presripce. Výsledkem bylo znatelné snížení počtu případů, kdy se léky na léčbu rakoviny staly předmětem chybné preskripce a poškození zdraví pacientů.
Americké státní úřady se snaží změnit i příslušné právní předpisy a standardizovat hlášení nemocnic o případech chybné preskripce mezi zákonem dané procedury. Důležitou roli hrají v celém procesu pacienti. Je nutné, aby věnovali pozornost lékům, které užívají. Jako jednoduchou metodu doporučují autoři výzkumu například různobarevné balení, případně jinou formu stejného léku. Tyto změny vyvolají zájem pacienta o dávkování nebo obecně o lék jako takový. Důležité je také ptát se svého lékaře, ujistit se, že recept s léky je určen právě pro vás. Vesměs se jedná o banální opatření, která mohou pacientům zachránit zdraví.

14.12.2002
Autor : Mgr. Renáta Novotná
Zdroj:Doktor on line


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články