Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 21.Únor 2002 Články 

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) vítá rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o přijetí zákona o regulaci reklamy v oblasti léčiv. MAFS oceňuje, že novela je v souladu s vývojem v Evropské unii a zejména skutečnost, že se plně staví za zájmy českých pacientů ...

"V původním vládním návrhu zákona byl požadován zákaz reklamy na léky a zdravotnické prostředky, které jsou volně prodejné, ale jsou plně nebo částečně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přijetím návrhu by bylo krokem zpět, neboť veřejnost by ztratila významný zdroj informací o velké části - nejméně polovině - volně prodejných léků. To by vedlo k návratu pacientů z lékáren zpět do ordinací a tím i k zvýšeným nákladům na hrazení léčiv z veřejných prostředků. Zákazem reklamy na volně prodejná léčiva by se navíc poskytl větší prostor výrobcům různých nikým nekontrolovaných pseudoléčivých prostředků se všemi negativními následky na zdravotní stav české populace," zdůraznil výkonný ředitel MAFS ing. Pavol Mazan.
Původní návrh zákazu reklamy na volně prodejná léčiva šel proti vývoji v Evropské unii, která naopak v červenci 2001 navrhla možnost povolení reklamy na některé skupiny léčiv na předpis, které jsou hrazené z veřejných prostředků. Ve prospěch přijatého znění zákona hovoří i skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZd) nepředložilo žádná data potvrzující nárůst nákladů na léky z veřejných prostředků v důsledku reklamy. Zdravotní pojišťovny mají dostatečně účinné nástroje regulující spotřebu léčiv hrazených z veřejných prostředků. To potvrzují údaje o spotřebě léčiv - i náklady pojišťoven na volně prodejné hrazené léky za poslední dva roky stagnují.
Důsledkem zákazu reklamy by bylo zvýšení počtu návštěv u lékaře a omezení samoléčby. Samoléčba významně přispívá k zadržování růstu nákladů na zdravotnictví a léky z veřejných prostředků a ve všech vyspělých zemích je samoléčba podporována. Např. Evropská unie členským zemím doporučuje přijímat opatření na podporu samoléčby. V doporučeních EU členským zemím jsou vypočítány pozitivní vlivy samoléčby:- snížení počtu návštěv u lékaře, - snížení nákladů na hrazené léky, - zvýšení spoluodpovědnosti populace za vlastní zdraví. V doporučení se uvádí, že samoléčba, vhodně podporovaná státem a zdravotními pojišťovnami, může ušetřit až 10% z celkových veřejných nákladů na léky.
Vývoj v EU jde směrem k uvolňování omezení na reklamu na léky. Evropská komise navrhla umožnit reklamu na některé skupiny léčiv (AIDS, astma, diabetes), které jsou dokonce na předpis a ve velké většině hrazené z veřejných prostředků. "Návštěvnost u lékaře je v České republice ve srovnání s EU dvakrát vyšší (evropský průměr je zhruba 7 návštěv u lékaře proti 15 v ČR) a naopak podíl volně prodejných léčiv na celkových nákladech na léky je v ČR proti průměru EU o 50% nižší.Také v tomto ohledu je přijetí zákona z hlediska MAFS pozitivním krokem," uvedl Mazan.
Zdroj: medicina.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články