Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 05.Říjen 2001 Články 

Je obtížně obhajitelné požadovat od pacientů doplatky, tak jak to nedávno doporučila ČLK (viz) s tím, že se s tak uspoří prostředky na drahé léky nebo jinou nákladnou péči. Pokud je financování zdravotnictví nepřehledné a nekontrolovatelné, těžko požadovat další finance do finanční černé díry a zároveň si zachovat alespoň trochu soudnosti ...

Financování zdravotnictví je nepřehledné a nekontrolovatelné. Uvádí to časopis Ekonom z 4.10.2001. Hlavním zdrojem příjmů nemocnic jsou úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Další peníze přicházejí z různých pater a různých složek veřejných rozpočtů, jak z centra, tak z místních úrovní. Řada nemocnic dostává peníze z kapitoly zdravotnictví, ale jiné, jejichž zřizovatelem je kraj nebo okresy, jsou odkázány na dotace z kapitoly Všeobecná pokladní správa, kde je vystopuje jen znalec. A k tomu všemu může v době parlamentních rozpočtových bojů ještě kápnout - poslanec se stará, poslanec má - i v podobě přímé účelové dotace ze státního rozpočtu pro konkrétní zdravotnické zařízení v příslušném volebním obvodu. Cesty peněz na zdraví jsou taky nepředvídatelné.
Proto také kontrola a regulace to má zatím ve zdravotnictví těžké protože systém financování je zde snad nejnepřehlednější ze všeho, co najdeme ve veřejných - a možná i jakýchkoliv - českých financích. Spletitý systém financování zdravotnictví znesnadňuje kontrolu vynakládání veřejných prostředků. Zřizovatel i pojišťovna mohou kontrolovat jen to, na co dali peníze ze svého rozpočtu. Jenže prostředky se slévají z více veřejných zdrojů. Na pokusech rozplést, co je za co, pravidelně ztroskotává i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jeho kontroloři ve výsledné zprávě přiznávají, že přinejmenším účelnost vynaložených prostředků se obtížně posuzuje, protože není jasně definován účel. Prostředky tak sice mohou být vynaloženy v souladu se zákonem, ale neúčelně.
Legislativou doposud nebyl stanoven standard zdravotní péče, seznam toho, co lze hradit z veřejného pojištění a co ne. "Systém vůbec netlačí nemocnice k efektivitě, ale naopak k neefektivitě, protože z většího množství vykázané péče má větší naději na vyšší příjem" upozorňují poslanci David (ČSSD) i Macek (ODS).Všeobecná zdravotní pojišťovna prý (podle zdrojů, které si nepřejí být jmenovány) fyzicky kontroluje jen asi 2 % případů, u kterých má podezření na předražování péče.
Pokud jste dočetli až sem, je vám asi jasné, proč není rozumné do tohoto chaosu přidávat další peníze a tvrdit občanům, že se jedná o peníze na zkvalitnění zdravotní péče. Věřím, že mnoho z nás by rádo připlatilo o něco víc ale jen se zárukou, že také něco víc dostanou. Takhle by to byla sázka do loterie.
(zdroj: Ekonom 4. 10.)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články