Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 02.Červenec 2001 Články 

Valné shromáždění OSN přijalo 27.6.2001 nezávaznou deklaraci, která vybízí státy, aby do roku 2003 vypracovaly národní strategie pro potírání choroby AIDS založené na prevenci a léčení. Generální tajemník OSN Kofi Annan zhodnotil dokument přijatý po třídenním zasedání VS OSN za účasti tří tisíc delegátů ze 189 členských států jako historický. Kritici ovšem tvrdí, že bez skutečného útoku na chudobu je fond OSN pro AIDS k ničemu ...

Deklarace vybízí, aby státy do roku 2003 integrovaly do strategie boje proti AIDS prevenci proti případnému nakažení virem HIV způsobujícím chorobu, léčbu choroby a starost o pacienty a milióny sirotků, které nemoc připravila o rodiče a zajištění dostupnosti protivirových koktejlů zadržujících postup choroby a dalších léků.
Pokud jde o prevenci, státy by měly připravit do roku 2005 soubory informačních a vzdělávacích opatření, která zahrnují mimo jiné dostupnost kondomů. Dalším cílem je snížení počtu dětí nakažených virem o pětinu do roku 2005 a o polovinu do roku 2010, a to především podáváním léků těhotným ženám nakaženým virem.
Česká republika by mohla přispět do světového fondu proti chorobě AIDS, avšak obdobně jako jiné státy tím, že by za vložené peníze vyvezla vlastní produkci, například kondomy. V úterý to řekl v New Yorku český ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, který se účastnil zvláštního zasedání Valného shromáždění. Tento Fišerův návrh by ovšem musela schválit vláda.
Americký ministr zahraničí Colin Powell na konferenci o potírání AIDS slíbil, že Spojené státy zvýší svůj příspěvek do mezinárodního fondu pro boj proti AIDS a budou nadále v čele světového výzkumu této choroby. Spojené státy věnovaly již dříve na potírání choroby v rozvojovém světě 1,6 miliardy dolarů. Prezident Bush žádá na příští rok na stejný účel ze státního rozpočtu dalších 480 miliónů dolarů a na výzkum 3,4 miliardy dolarů.
Bushova vláda také oznámila v době zahájení konference, že USA stáhly svou stížnost proti Brazílii za to, že dovoluje na svém území výrobu levných kopií amerických léků proti nemoci AIDS. Projekt brazilské vlády umožní nabídnout zdarma léčbu proti AIDS více než 90 000 pacientům. Spojené státy si stěžovaly Světové organizaci pro obchod na Brazílii letos v únoru. Vadil jim brazilský zákon, který dovoluje místní firmě vyrábět výrobek zahraniční společnosti, pokud zahraniční firma sama do tří let nezahájí jeho výrobu v Brazílii.
Kritici farmaceutických firem a některých praktik obchodu s léky uvádějí, že Spojené státy stále využívají nechvalně známého Seznamu č. 301. Na tomto seznamu jsou země, proti kterým hodlají USA zavést obchodní sankce, pokud začnou porušovat mezinárodní patenty. Dohoda o autorských právech týkajících se prodeje léků totiž dosud vyžaduje, aby i nejchudší země světa respektovaly u nových léků patent západních farmaceutických společností po dobu 20 let. Teoreticky mají chudé země právo v případech nouze na výjimku. V případě, jako je epidemie choroby AIDS, mohou vyrábět levné kopie patentovaných drahých léků.V minulosti ovšem chudé země v této věci zastrašovali právníci farmaceutických společností, kteří je varovali, aby levné kopie léků nevyráběly. Spojené státy hrozily obchodními sankcemi.
Mimořádné shromáždění OSN o potírání AIDS bylo také podrobeno kritice. V listu Guardien tvrdí 26.6.2001 Mark Curtis z charitativní organizace Christian Aid, že bez skutečného útoku na chudobu je fond OSN pro AIDS k ničemu. Generální tajemník OSN Kofi Annan požádal o vytvoření fondu ve výší 7 až 10 miliard dolarů na boj proti AIDS. Bohaté země však založí globální fond, který nebude mít více než 1 miliardu dolarů! Přitom fond nebude vytvořen pouze z nových peněz, ale často přesunem z jiného druhu pomoci rozvojovým zemím. Celý projekt globálního fondu pro AIDS je chybný, píše Guardien. V Africe se vydává na jednoho obyvatele na zdravotnictví jen 10 dolarů ročně. Kdyby se bohaté země skutečně zajímaly o boj proti AIDS, podstatně by zvýšily celkovou finanční pomoc rozvojovým zemím, kde v důsledku AIDS zemře nejvíce lidí.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články