Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 20.Červen 2001 Články 

napsal Petr Brabec (autor článku Alzheimerova choroba české žurnalistiky) místopředsedkyni Alzheimerovské společnosti MUDr. Holmerové. Brabec uvádí, že ve svém článku se nesnažil postihnout podstatu problému léčení či neléčení Alzheimerovy choroby, ale pouze jednostrannost a tendenčnost televizní reportáže. Dále vysvětluje, že "novinář tu není od toho, aby se spravedlivě rozhořčoval, ani aby organizoval sbírky na pomoc trpícím nemocným, uprchlíkům či obětem války". Novinář má především objektivně informovat. Zmíněná reportáž byla i příležitostí, jak na obecné úrovni otevřít v českých médiích důležité téma cen léků a jejich dostupnosti ...

Text dopisu Petra Brabce Dr. Holmerové (redakčně kráceno)
… ve svém článku jsem se nesnažil postihnout podstatu problému léčení či neléčení Alzheimerovy choroby, ale pouze jednostrannost a tendenčnost televizní reportáže. Dané příklady sloužily nikoli jako prezentace mých osobních názorů ani se nesnažily předkládat možnost, že pravda možná leží někde jinde: byly to jen spekulativních příklady jiných, stejně jednostranných a citově zabarvených přístupů k reportáži. Jinými slovy: můj článek si nekladl za cíl kritizovat přístup k Alzheimerově chorobě, ale přístup k televiznímu zpravodajství, a zmíněná reportáž byla jenom poměrně náhodně voleným příkladem….

….Ono totiž televizní zpravodajství musí být ve své nestrannosti i trochu slepé k utrpení druhých: novinář tu není od toho, aby se spravedlivě rozhořčoval, ani aby organizoval sbírky na pomoc trpícím nemocným, uprchlíkům či obětem války. Tady a teď je pořad, který veřejnost vnímá jako součást Událostí, musí na něj tedy být kladeny veškeré nároky, které klademe na běžné zpravodajství…

…Svůj článek jsem záměrně psal z pozice nevědomosti: jako televizní divák na ni totiž mám plné právo, nejvíce mě totiž zajímají právě příspěvky na témata, o kterých nic nevím (kdybych o nich něco věděl, nemusel bych se o nich dovídat z televize). Jako televizní divák tedy požaduji všestrannou informaci a hlavně hodně odosobněný a nezúčastněný postoj, ve kterém by nebyly ani implicitně obsaženy jakékoli stopy stranickosti. Bohužel, toto kritérium splňuje jen velmi málo příspěvků ČT.
Ještě poznámku k ceně přípravku: skutečnost, že jeho cena je srovnatelná s jeho cenou na zahraničních trzích, je jistě chvályhodná, to však ještě neznamená, že tato cena není nadhodnocená celosvětově. Vzpomeňme například dob, kdy GlaxoWellcome přišel s přípravkem AZT, který zásadním způsobem posunul léčbu HIV pozitivních, a nasadil na něj tak nehoráznou cenu, že bylo nutné mobilizovat veřejné mínění a přinutit tak koncern, aby cenu snížil (dlužno ovšem podotknout, že cena přípravku je i nadále velmi vysoká, navíc GlaxoWellcome - tehdy myslím ještě jenom Wellcome - tehdy nepřišli s přípravkem novým, jehož vývoj by stál milióny dolarů, ale s neúspěšným lékem proti údajně rakovinotvorným retrovirům, který měli vyvinutý už asi dvacet let). V současné době, jak sama určitě víte, sílí kritické hlasy vůči patentovým zákonům, které v současné době nechrání ani tak technologický postup při výrobě přípravku jako samotné jeho chemické složení, a např. co se léků proti AIDS týče, ve světě existuje již několik metod, jak některé léky vyrábět několikanásobně levněji a umožnit tak léčbu nemoci ve třetím světě. Díky patentovým zákonům je však jejich levná výroba znemožněna. Je to trošičku podobné situaci, kdy bychom si nemohli koupit levný Acylpyrin a museli si kupovat značkový Aspirin stejného složení, který přibližně šestkrát dražší, nemýlím-li se. Zmíněná reportáž byla i příležitostí, jak na obecné úrovni otevřít toto důležité téma i v českých médiích, bohužel se tak nestalo.
Jinak si samozřejmě myslím, že zmíněný přípravek by Ministerstvo zdravotnictví mělo zařadit na seznam léků hrazených VZP, o tom není pochyb. Zároveň bychom si ale my všichni měli uvědomit, že poměrně nízké sazby zdravotního pojištění nemohou náklady na všechny potřebné a tolik nákladné léky pokrýt. Problém je složitý a necítím se povolán se k němu jakkoli dále vyjadřovat, mám ale podivný pocit, že ve veřejnosti sílí přesvědčení, do značné míry pěstované i Českou televizí, že ta hrozná vláda po nich pořád jenom chce nějaké daně, pojistky, sociální pojištění, atd., a zároveň představa, že jako občan této země mám automatický nárok na ty nejkvalitnější představitelné sociální služby, zdravotní péčí počínaje a třeba kvalitou povrchu silnic konče. Je tu jistá diskrepance, to je ale už námět na úplně jiné úvahy a reflexe….

Se srdečným pozdravem
Petr Brabec


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články