Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 07.Leden 2003 Články 

Výroba nemocí aneb jakou roli hrají farmaceutické firmy při definování a propagování nových nemocí a poruch

Trhy pro prodeje lukrativních výrobků nejsou nikdy dost velké a proto se každá pořádně prosperující firma snaží je rozšířit. Kromě již zavedených marketingových postupů se vymýšlejí i další. Některé farmaceutické firmy se proto snaží rozšířit výběr nemocí, na které by mohly předložit účinné léky.

Z těch, které nepředstavují skupinu život zachraňujících léků, jsou to v poslední době hlavně léky na „nemoci“ spojené s problémy se sexuálním životem. Tuto tematiku si bere v čerstvém vydání BMJ (British Medical Journal) 2003; 326:45-47 ( 4 January ) na paškál žurnalista Ray Moynihan a zaměřuje se na to, jak a proč vznikla definice „ženská sexuální dysfunkce“.

Podle Moynihana představuje problematika ženské sexuální poruchy nejčerstvější a nejjasnější případ sponzoringem vytvořené choroby. Začátky jsou spojeny s vypuštěním přípravku firmy Pfizer - Viagra (sildenafil) na trh. Od roku 1998 bylo kvůli léčbě erektilní dysfunkce (týká se pouze mužů), byla předepsána více než 17 milionům mužů. Podle firemní zprávy fy Pfizer činily v roce 2001 prodeje Viagry 1,5 mld USD. Existují však již i konkurenční přípravky firmy Bayer (vardenafil) a Eli Lilly (tadalafil), u kterých se odhadují roční prodeje ve výši 1 mld USD pro každý přípravek.
Aby se vytvořil podobný trh pro přípravky vhodné pro ženy, vyžadují firmy nejprve jasně definovanou medicínskou diagnózu s měřitelnými charakteristikami získanými pomocí důvěryhodných klinických testů.

Definování nové poruchy

Základní zlom nastal v roce 1997 na dvoudenním shromáždění kliniků, výzkumníků a reprezentantů farmaceutických firem v Cape Cod (Hyannis, Massachusetts, USA), kde se diskutovalo o budoucích klinických zkouškách pro tuto oblast, přesto, že neexistovala široká shoda o definici „ženská sexuální dysfunkce“. Tento meeting sponzorovalo 9 farmaceutických firem a přibližně polovinu účastníků setkání tvořili zástupci těchto firem.
V říjnu 19998 se již konala první mezinárodní konference o ženské sexuální dysfunkci v Bostnu. Tato multidisciplinární konference vycházela z poznatků Americké nadace pro urologické choroby a z názorů lídrů tohoto oboru. Byla vytvořena nová definice a klasifikace charakterizující poruchy touhy, vzrušení, orgasmu a bolesti sloužící k nastavení medicínského a mentálního zdraví. Tato konference byla sponzorována 8 farmaceutickými farmami a ukázalo se, že 18 z 19 tvůrců nové definice mělo finanční nebo jiné vztahy celkem s 22 farmaceutickými společnostmi.
Další konference za podpory 16 farmaceutických firem proběhla v říjnu 1999 na Lékařské fakultě bostonské univerzity. Asi polovina účastníků měla vztahy k farmaceutickému průmyslu.
V roce 2000 a 2001 se konaly v Bostnu konference nově založeného Fóra ženské sexuální funkce (Female Sexual Function Forum), které pokaždé podporovalo 20 firem, v čele s firmou Pfizer, hlavním sponzorem.
Za milník v konstituování nové poruchy považuje autor tohoto příspěvku článek v JAMA z února 1999, nazvaný „Sexuální dysfunkce v USA: prevalence a predikce.“ V něm autoři, z nichž dva byli úzce svázáni s firmou Pfizer, uvedli, že u žen ve věku od 18 do 59, byla celková prevalence sexuálních poruch 43% a od té doby se toto číslo hojně používá jak ve vědeckých, tak laických mediích (autor uvádí příklady).
Toto číslo, získané s ostatními daty při výzkumu v roce 1992, bylo znovu prověřeno posouzením použité výzkumné metodiky jinými renomovanými experty. Ti zjistili, že uvedená data neodpovídají skutečnosti a podle jejich názoru jsou nadhodnocena.
Podle názoru profesorky psychiatrie na Robert Wood Johnson Medical School a klinické psycholožky Dr Sandry Leiblum, jsou např. změny sexuální touhy u žen normální a vyskytující se nezájem mnoha žen nemůže být považován za chorobu.
Jiný odoborník, ředitel Institutu Kinsey na Indiana University, Dr John Bancroft je přesvědčen, že termín „dysfunkce“ je v přijaté definici vysoce zavádějící. Argumentuje, že např. potlačení sexuální touhy je v mnoha situacích zdravou a funkční odpovědí na to, když jsou ženy vystaveny stresu, únavě nebo obavě z chování partnerů. Podle něj hrozí nebezpečí v tom, že lékaři budou předepisovat léky na dysfunkci, místo toho, aby se řešily ostatní aspekty života žen. Podle John Bancrofta jde také pravděpodobně o to, aby si ženy myslely, že trpí sexuální poruchou, i když jí netrpí.
Dalším problémem je podle Moynihana vůbec změřit, co je zdravé a co nemocné. Zatímco měření sexuálních problémů u mužů bylo zaměřeno pouze na erekci, kvantifikovat sexuální ženské problémy je mnohem složitější.. Někteří lékaři doporučují provádět současně fyzikální a psychosociální zkoušky: Celkové hodnocení může zahrnovat měření hormonálních profilů, vaginální pH, prahy vnímání při vibraci genitálií, ale i použití sonografie k měření průtoku krve v klitorisu, labiích, uretře, vagině a v děloze.

Jiný pohled
na celou záležitost říká, že současná kampaň může přispět k humanizaci vztahů mezi lékařem a pacientem a může zvýšit zájem jak laické, tak odborné veřejnosti o ženské sexuální problémy. Nebezpečí, které hrozí při tak masivní podpoře farmaceutických firem je, že se celý problém, který zahrnuje komplex sociálních, osobních a zdravotních příčin sexuálních problémů, zúží pouze na vyřčení na kongresech přijaté diagnózy a na předepsání léku.
V závěru autor uvádí, že přiblížení problematiky kolem „ženské sexuální dysfunkce“ by mělo nastartovat rozsáhlé a seriózní zkoumání, jakou roli hrají farmaceutické firmy při definování a propagování nových nemocí a poruch.


Zdroj: BMJ 2003; 326:45-47 (4 January ); Ray Moynihan



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články