Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 31.Červenec 2002 Články 

podle standardů Světové zdravotnické organizace. (WHO). V půlroce je plně kojena pouze čtvrtina dětí. Polovina má umělou výživu a zbytek matky kojí a současně jim dávají stravu, mnohdy však vedle zeleniny a kaší také maso a vejce.

Podle primářky novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Magdaleny Paulové je to jeden z důvodů, proč mezi dětmi přibývá alergiků. "Do šesti měsíců nemá dítě takovou stravu poznat, protože jeho zažívací trakt na to není připraven," řekla Paulová novinářům jako předsedkyně národního výboru pro podporu kojení.
Dítě může na celý život nepříznivě ovlivnit, když v raném věku nemá správnou výživu. Bílkovinná podvýživa ovlivní jeho chování a schopnosti učení. Brzké odstavení má zase vliv na zvýšenou hladinu cholesterolu.
Na výhody kojení pro zdraví dítěte i matky upozorní Světový týden kojení s motem Zdravé matky - zdravé děti. Na první srpnový týden ho vyhlásila Světová aliance na podporu kojení.
Podle Paulové mají české maminky velký zájem kojit. Za deset let stoupl počet těch, které při odchodu z porodnice plně kojily, z 84 % na 91 %. V půlroce plně kojí 23 %, celosvětový průměr se pohybuje mezi 30 až 40 %, skandinávské země mají až 80 % matek kojících nejméně půl roku.
Problém podle Paulové je v tom, že když se matky setkají při kojení s problémy, řada lékařů i sester jim poradí, aby přešly na umělou výživu. Jako vhodné řešení ji předkládají i reklamy. A to přesto, že ze zdravotních důvodů nemohou kojit jen tři procenta matek. Umělá výživa o polovinu zvyšuje riziko dítěte, že ho v budoucnu stihnou respirační nemoci, o 20 % stoupá riziko obezity a o 20 až 30 % leukémie.
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články