Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 14.Leden 2003 Články 

Nejasným cílem této reformy je, zdá se, ušetřit. Uvedly to Lidové noviny 9. ledna 2003. Ministerstvo zdravotnictví se proti tvrzení LN, že se snaží likvidovat dětské lékaře ostře ohradilo. Uvedlo, že naopak chce dětským lékařům pomoci při stále klesajícím počtu dětí a tedy i dětských pacientů. Zároveň chce pomoci i dorůstající mládeži, která po dovršení osmnácti let musí hledat jiného lékaře. Ministerstvo navrhuje, aby si pediatři mohli ponechat své „přerostlé“ pacienty. Zároveň by také povolilo praktickým lékařům, aby vzali do své péče dětské pacienty. Tuto změnu chce MZ podporovat postgraduálním vzděláváním pediatrů a také praktických lékařů. Podle ministerských představ by tak postupně vznikl rodinný lékař, který by pečoval o celou rodinu bez rozdílu věku. Ministerstvo uvádí, že se touto úpravou blížíme stavu, který je běžný v Evropské unii.

Lékaři a zejména matky dětí namítají, že se jedná o krok zpět. Systém zdravotní péče o děti v České republice byl vždy považován za velmi dokonalý a byla by škoda do něj zasahovat. „Rodiče českých dětí musí být skutečně dojati snahou stávajícího vedení ministerstva zdravotnictví, které se snaží legislativně zakotvit zásadní změnu v poskytování základní péče o dítě zavedením tzv. rodinných lékařů“, píše 13.1.2003 pediatr Milan Kudyn v Právu. Rozšíření věkové hranice oběma směry pro možnost vzájemného ošetření je paradoxně ospravedlňováno snahou pomoci dětským lékařům (pozn red: pomoc ze strany MZ ČR), kteří se nedovedou vyrovnat s trendem snižující se porodnosti a začínají pod tíhou zvýšených provozních mzdových nákladů ekonomicky strádat, vysvětluje Kudyn.
Skutečnost je taková, že praktický lékař má registrováno v průměru 1.900 pacientů, za které dostává zaplaceno paušálně za hlavu (tzv. kapitační) platba. Podobně je placen i pediatr, který ovšem má v průměru registrováno 600 dětí, tedy asi 3x méně pacientů. Navíc pediatrům vzhledem ke klesající porodnosti přibývá pacientů čím dál tím méně a přibližně 30 jich každým rokem ubude, protože překročí věk 18 ti let. Kromě kapitační platby praktici i pediatři mohou vykázat za určité výkony tzv. body, které jsou honorovány zvlášť – mimo kapitaci.
Výdělky pediatrů s klesající porodností nutně rok co rok klesají a zřejmě jsou i nižší, vzhledem k nižšímu počtu registrovaných pacientů. Můžeme jen spekulovat, že se s tím pediatři nechtějí spokojit a nehodlají „ekonomicky strádat“ a zřejmě se snaží dohnat výdělek vykazováním bodů. Vykazování bodů se těžko kontroluje a to zřejmě ministerstvu leží nejvíc v žaludku. Je pravděpodobné, že podezření na neoprávněně vykazované výkony (body) je také příčinou celé změny. Můžeme tak usuzovat i z poznámky LN v článku, který cituji výše. Uvádí se tam: „Někteří lékaři v ČR s body pro zdravotní pojišťovny podvádějí, to je neoddiskutovatelný fakt. Ministerstvo tomu však chce zabránit poněkud škrholovským způsobem.“
Tím, že budou mít pediatři zajištěn dostatečný a neklesající počet pacientů, budou mít i zajištěný slušný výdělek, nebudou mít zapotřebí dohánět zisk psaním bodů a praktickým lékařům pro dospělé ubude pacientů z přeplněných čekáren. Cenou za tuto rošádu bude změna v péči o děti a dorost. Zda to bude změna k lepšímu nebo k horšímu to se teprve uvidí. V pozadí změny jsou pravděpodobně, jako obvykle peníze. Nedělejme si zbytečné iluze.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články