Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 14.Leden 2003 Kdo je Kdo Historie

* 26. 2. 1900 Jičín
+ 27. 12. 1999

Medicínu studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během studia pracoval jako demonstrátor na anatomickém ústavu prof. K. Weignera. Později se, na osobní přání prof. J. Hlavy, ještě jako student, stal honorovaným asistentem ústavu patologické anatomie. Zde pracoval i po promoci, a to až do roku 1928, kdy nastoupil jako primář prosektury do nově vybudované nemocnice v Hradci Králové. Zde až do r. 1933 současně zastával i funkci primáře infekčního oddělení. Jako prosektor usiloval o systematické provádění pitev a snažil se vytvořit z prosektury vědecké středisko, které by pomáhalo růstu vlastní disciplíny i disciplín kurativních. V roce 1930 se stal iniciátorem vzniku vzdělávacího odboru Lékařské župy severovýchodních Čech a jako předseda tohoto odboru založil tradici vědeckých schůzí, plnících úlohu postgraduálního vzdělávání lékařů.
V roce 1945, krátce po zřízení královéhradecké pobočky Lékařské fakulty UK, se MUDr. Fingerland habilitoval pro obor patologické anatomie a histologie, v roce 1946 byl jmenován profesorem. Ve své vědecké činnosti se prof. Fingerland zaměřil především na patologii infekčních chorob a dále pak na otázku patogenního významu kouření cigaret a jeho vztahu k plicní rakovině a jiným chorobám.
Některými svými pracemi zajistil naší vědě prioritní místo ve světovém měřítku (např. Oesophagitis herpetice, Patogeze a patologie vrstevnatých tuberkulomů plic).
Přednostou katedry patologické anatomie zůstal prof. Fingerland do svých 70 let. Za 42 let, kdy stál v čele prosektury a později katedry patologické anatomie, vybudoval velmi atraktivní moderní ústav, který dnes nese jeho jméno a úspěšně se rozvíjí v tradicích svého zakladatele.
Zásluhy prof. Fingerlanda byly oceněny nejvyššími uznáními – medailí J. E. Purkyně a čestným členstvím České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

FINGERLAND Antonín, prof. MUDr., DrSc.
Autor:
Prof. MUDr. Vladimír Vortel, DrSc,
Fingerlandův ústav patologie, LF Hradec Králové,
prosinec 1999, pro www.zdrav.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo