Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 17.Leden 2003 Zdravotní rádce 

Celosvětově trpí nadváhou asi 100 miliónů lidí a nárůst jejich počtu je tak rychlý, že Světová zdravotnická organizace ji označila za epidemii.
Naše republika se výskytem obezity řadí mezi vyspělé státy světa a v evropském průměru nám patří dokonce přední místa. Více než 20 % našich mužů a 30 % žen trpí obezitou. Za posledních deset let se odhaduje nárůst obézních jedinců o 10 - 40 %.

Na první místo v příčinách úmrtí se celosvětově řadí nemoci kardiovaskulárního systému (srdce a cév), především ischemická choroba srdeční a hypertenze. Je obecně známo, že lidé obézní a lidé s nadváhou trpí těmito poruchami častěji. Že však hmotnost redukovat o pouhých 5 - 10 %, aby se výskyt těchto chorob o celou jednu pětinu snížil, již prakticky nikdo neví.Také nádorová onemocnění, kterých stále přibývá, bývají u obézních lidí mnohem častější. Jsou to především nádory trávicího traktu a některá zhoubná onemocnění dělohy a prsu. I u nich úbytek hmotnosti zlepšuje situaci, a to až o jednu třetinu.
Výčet dalších potíží, které přicházejí společně s obezitou je dlouhý. Jsou to např. onemocnění kloubní a svalové soustavy, jako například tolik frekventovaná a bolestivá artróza, plicní choroby a řada dalších.Odhad výdajů na léčbu komplikací způsobených obezitou se ve vyspělých zemích pohybuje mezi třemi až osmi procenty celkových nákladů na zdravotní péči. K tomu je však zapotřebí přičíst také náklady nepřímé, které přímo nesouvisí s léčbou obezity a jejích následků, ale neúměrně zatěžují pokladenské systémy. Je to proto, že obezita s sebou nese mnohem vyšší nemocnost a dokonce invaliditu.Autor:Š. Svačina
Rok publikace: 2001


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Zdravotní rádce