Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 09.Říjen 2002 Oznámení 

V roce 2002 byla Nobelova cena za fyziologii a lékařství udělena Sydney Brennerovi (nar.1927, The Molecular Sciences Institute, Berkeley, Kalifornie, USA), H. Robertu Horvitzovi (nar.1947, Massachusetts Institute of Technology) a Johnu E. Sulstonovi (nar.1942, The Wellcome Trust Sanger Institute, Cambridge, Velká Británie) za jejich výzkumy genetické regulace vývoje orgánů a programované buněčné smrti (apoptózy).

Využitím červa Caenorhabditis elegans se laureátům Nobelovy ceny podařilo sledovat dělení a specializaci jednotlivých buněk od oplodnění vaječné buňky až po dospělého jedince. Přitom identifikovali geny důležité pro regulaci vývoje orgánů a tzv. programovanou smrt buněk. Zároveň dokázali, že příslušné geny se vyskytují u vyšších živočichů včetně člověka. Objevy mají velký význam pro lékařský výzkum a prohlubují poznání o celé řadě chorob.
Výzkumn ý pracovník Institutu molekulárních věd v kalifornském Berkeley, sedmdesátiletý rodák z Jihoafrické republiky (JAR), britský vědec Sydney Brenner dokázal, že různé mutace mohou vést ke specifickým genům a specifickým efektům ve vývoji orgánů. Tento objev byl základem pro udělení letošní Nobelovy ceny za medicínu.
O patnáct let mladší brit John E. Sulston, který je v Cambridgi považován za specialistu na vědecký výzkum červů, identifikoval první mutaci genu, který se podílel na procese apoptózy.
Nejmladší z laureátů, američan Robert Horvitz (55) z massachusettského Technologického institutu, objevil jak se geny vzájemně ovlivňují v procesu buněčné smrti a dokázal. Že podobné geny existují i u vyšších organismů včetně člověka.
2002-10-09
Zdroj: TASR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém