Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 08.Únor 2003 Zdravotní rádce 

V běžném životě jsme neustále obklopováni reklamami různého zaměření. Mnohé nám doporučují "nejlepší", "zaručené" a "zdravé" tekutiny, které máme denně pít v co největším množství.

Proč vlastně pít?
Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu. Umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování škodlivých zplodin v těle vzniklých. Umožňuje také plnou výkonnost všech funkcí organismu. Naopak nedostatek tekutin snižuje celkovou výkonnost organismu - tzn. i výkonnost duševní. Může se tedy podílet na nižší pracovní výkonnosti, na snížení schopnosti dětí sledovat školní vyučování a ovlivnit tak nepříznivě jejich výsledky ve škole.
U dospělých osob se může nedostatek tekutin podílet na vyšší únavnosti, způsobit poruchy ledvin, přispívat k bolestem hlavy, kloubů apod. Předpokládá se, že řada civilizačních chorob, včetně žaludečních, střevních i oběhových poruch, je buď prvním příznakem nebo následkem trvalého nedostatku tekutin.
Mezi nejohroženější skupiny obyvatelstva z nedostatku tekutin patří děti a staří lidé (u nichž mizí pocit žízně).

Jak zajistit "pitný režim"?
  • Pijte v průběhu celého dne dostatečné množství tekutin, alespoň 2 l denně.
  • Využívejte co nejširšího sortimentu z vhodných druhů tekutin: nesladké ovocné, zelené i tmavé čaje, slabé bylinné čaje, ředěné ovocné džusy, pitnou vodu z vodovodu, balené stolní vody a přírodní minerální vody.
  • Omezujte konzumaci slazených limonád a kolových nápojů. Jsou bohatým zdrojem cukru a jejich konzumace může citelně ovlivnit denní příjem energie (kJ nebo kcal).
  • Omezujte přímou konzumaci většího množství perlivých vod. Vody sycené vyšším množstvím oxidu uhličitého (CO2), který sice příznivě ovlivňuje chuť vody, jsou kyselejší a také volný CO2 může mechanicky narušit proces zažívání (a to nejen u dětí) a vyvolávat subjektivní tlakové potíže.
  • Na druhou stranu uhličité přírodní minerální vody (kyselky) mohou být používány k pitné léčbě, a to k obecnému povzbuzení funkce trávicího ústrojí a zlepšení poruch chuti nebo též k povzbuzeni tvorby moči u onemocnění ledvin. Dávkování doporučí lékař.
  • Pro přípravu nápoje, resp. stravy pro kojence používejte kojeneckou vodu. Při výjimečném užití perlivé vody je nutné CO2 odstranit varem!
  • Při zvýšené zátěži (pohybové aktivitě, pracovní zátěži, zvýšené teplotě zevního prostředí) zvyšujte i spotřebu tekutin. Také zde platí doporučení průběžného doplňování tekutin. Jako nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé (trpké) nápoje. Sladká chuť pocit žízně zvyšuje.

    Jak vybírat vhodné tekutiny z nabízeného sortimentu balených vod?
  • Ke stálému pití pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné vody kojenecké a vody stolní.
  • Věnujte pozornost etiketám: vybírejte takové balené vody, jejichž etiketa dostatečně informuje nejen o typu a původu vody, o výrobci či dovozci, ale je na ní vyznačeno alespoň základní minerálové složení.
  • Optimální hodnoty některých hlavních minerálních látek ve vodě z hlediska dlouhodobého příjmu jsou:
    Ca > 40 - 80 mg/l
    Mg > 20 mg/l
    K > 1 mg/l

    Na Při spotřebě balených vod dodržujte tyto základní zásady:
  • Všímejte si data spotřeby, resp. data výroby balené vody a kupujte vodu "co nejčerstvější"
    - s dobou skladování může vzrůstat i zdravotní riziko.
  • Všímejte si, jak je balená voda skladována a jak jsou dodržovány podmínky správného skladování, tj. v chladnu a temnu.
  • Nikdy nepijte přímo z láhve (zvyšuje se riziko mikrobiální kontaminace), uchovávejte načatou láhev s vodou v chladu a spotřebujte ji do 3 - 4 dnů.
  • Dávejte přednost vratným obalům před nevratnými.
  • U nevratných obalů upřednostňujte recyklovatelné.
  • Alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu, mohou být pouze chuťovým doplňkem stravy. Rozhodné by se měly užívat s mírou. Ani zdravý dospělý člověk by neměl vypít denně víc než 0,5 1 desetistupňového piva nebo 0,2 l vína.


    Autoři: MUDr. František Kožíšek, CSc., MUDr. Jarmila Rážová
    Recenze: MUDr. Pavel Dlouhý
    © Státní zdravotní ústav, Praha, 1999


    - Vytisknout stránku -

  •   Související odkazy
     Více z Tématu - Zdravotní rádce