Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 02.Duben 2001 Články 

abychom v ČR zvýšili spoluúčast pacientů na zdravotní péči se pochopitelně značně různí. Přehled názorů na toto doporučované zvýšení následuje.

Pravicové strany ve svých volebních programech počítají s tím, že lidé budou za péči platit více ze svého.
ODS o spoluúčasti ve výši 15 % hovořila ještě v době, kdy jí patřila křesla premiéra i ministra zdravotnictví, nikdy ji však do praxe nezavedla. S něčím podobným zřejmě počítá. Čtyřkoalice, která ve svém programu slibuje, že bude motivovat občany k větší péči o vlastní zdraví. Její volební program koresponduje s doporučeními Světové banky i co se týče spojení výběru zdravotního a sociálního pojištění. . "My máme tento záměr ve své koncepci zdravotnictví. Obě pojištění by vybírala Česká správa sociálního zabezpečení nebo Sociální pojišťovna, pokud by se politici dohodli na jejím vzniku," uvedl předseda odborné komise pro zdravotnictví US poslanec Václav Krása.
Současná vláda (ČSSD) však zvyšování spoluúčasti odmítá a ministr zdravotnictví spoluúčast zvyšovat nehodlá.Výběr pojistného na zdravotní pojištění státem, tak jak doporučuje Světová banka, navrhoval poslanec Ivan David (ČSSD), ještě když byl ve funkci ministra zdravotnictví.
Zdravotníci by spoluúčast zvýšili nad nynějších 8 %. "Nám je celkem jedno, jak se prostředky do resortu dostanou, pro nás je důležité, aby tam přišly," řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek, podle něhož je prostředků ve zdravotnictví málo. "Česko dává na zdravotnictví 7,4 % hrubého domácího produktu, o 2 % méně než Německo a méně než je průměr Evropské unie, který je 8 %," řekl. "Kdyby si lidé rozmysleli zbytečné návštěvy, lékařům by zbyl čas na ty, kdo pomoc skutečně potřebují," řekl Jaroslav Henzel člen předsednictva České lékařské komory, který doporučuje také vyšší připlácení za léky.
Pětinu léků, přesněji 22 %, si pacienti v zemích Evropské unie platí z vlastní kapsy, na dalších 8 % se podílejí. V ČR nehradí zdravotní pojišťovny jen 14 % léků a dalších 6 % je zatíženo doplatky. Zatím tvoří generika, tedy léky vyrobené po skončení patentové ochrany původního léku, 50 % trhu. Řekl to výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Pavol Mazan v souvislosti s doporučením Světové banky, aby Česká republika zvýšila spoluúčast pacientů. Mazan uvedl, že pokud by se spoluúčast rozšířila, pacienti by si mohli připlatit na nově vyvinuté, tedy i dražší léky.
Svaz pacientů ČR dokonce na doporučení Světové banky reagoval vydáním prohlášení, které uvádíme v nezměněné formě:

Prohlášení Svazu pacientů ČR k doporučením Světové banky.
Prezident Světové banky doporučil České republice omezit výdaje na zdravotnictví zvýšením spoluúčasti pacientů na úhradě za zdravotní péči.
Útoky proti principu solidárního hrazení této péče často slýcháme od těch, kteří nedbají toho, že článek 31 Listiny práv a svobod a tím i Ústava ČR solidární úhradu zdravotní péče garantuje. Opakovaně s tím přicházejí lékaři, kteří chtějí vybíranými penězi zvýšit své příjmy. Tentokrát jde o něco jiného. Peníze vybrané navíc mají kompenzovat prostředky ubrané z rozpočtu zdravotnictví za účelem vylepšení státního dluhu.
Doporučujeme Světové bance, aby se seznámila se systémem financování zdravotnictví v České republice, než něco vyhlásí. Bude vypadat věrohodněji.
Dozvěděla by se, že máme systém všeobecného zdravotního pojištění oddělený zákonem od státního rozpočtu. Přináší to občanům některé nevýhody, ale v tomto případě to znamená, že zvýšení spoluúčasti sice protiústavně sníží míru solidarity, ale nepřidá nic ve prospěch státního dluhu. Chtěla by snad Světová banka zatížit spoluúčastí pojištěnce, kteří nevydělávají, a proto za ně aspoň malé pojistné platí stát? To snad přece ne. Obáváme se, že podobně nedomyšlené mohou být i ostatní návrhy Světové banky.
Co vlastně udělala pro Českou republiku za posledních deset let dobrého? Kolik jsme již doplatili na její rady?
Podepsán: Ing. Josef Mrázek, CSc. místopředseda Svazu pacientů ČR
2001-04-02


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém