Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 03.Duben 2001 Články 

jsou v současné době předmětem zvýšeného zájmu představitelů Lékařského odborového kubu (LOK). Předseda LOK MUDr.Kubek požaduje zvýšení rizikových příplatků pro zdravotnický personál. Příplatky jsou nízké na tom se shodují ministr zdravotnictví Fišer, MUDr.Kubek i předseda Odborového svazu ve zdravotnictví (OSZSP) RNDr. Schlanger. Z postoje LOK je ovšem jasné, že mu jde především o peníze.

Není to nic nového. "Nám je celkem jedno, jak se prostředky do resortu dostanou, pro nás je důležité, aby tam přišly," řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek v jiné souvislosti. Podobně vyznívá i návrh LOKu na řešení problému, které spočívá v novelizaci vládního nařízení č. 252/1992 Sb . Lok navrhuje změnit
§ 4 odstavec 1) takto :
Výši příplatku stanoví kolektivní smlouva podle míry rizika, intenzity a doby působení škodlivých vlivů v průběhu vykonávání činnosti. Pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace, stanoví výši příplatku zaměstnavatel podle výše uvedených kritérií ve vnitřním platovém předpisu.
a) pro pracovní činnost uvedené v první skupině ve výši 1000 Kč až 2000 Kč měsíčně,
b) pro pracovní činnosti uvedené ve druhé skupině ve výši 2000 Kč až 3000 Kč měsíčně
odstavec 2) takto :
Provádí-li zaměstnanec různé činnosti, které jsou z hlediska nároku na poskytování příplatku zařazeny do obou skupin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci příplatek nejméně ve výši 1500 Kč měsíčně. Jednoduché řešení složitého problému!
Poněkud jiný přístup k téže problematice má OSZSP reprezentovaný předsedou Jiřím Schlangerem. Tito odboráři se snaží především rizika na zdravotnických pracovištích snížit na minimum prostřednictvím činnosti inspektorů bezpečnosti práce, kteří dozírají na dodržování bezpečnostních předpisů a dalších pracovních postupů ve zdravotnictví. Činnost inspektorů bezpečnosti práce je financována částečně státem a částečně z prostředků OSZSP. Rizika odboráři z OSZSP rozdělují na oprávněná a neoprávněná (šlendrián na pracovišti). Pečlivě specifikovaná neodstranitelná rizika (oprávněná) navrhují kompenzovat nikoliv příplatkem za škodlivé pracovní podmínky, ale prosadit zvýšení přímo do tarifní části mzdy.
Jistě si dovedeme představit, že velká část tzv. nemocí z povolání u zdravotníků je způsobena nedostatečným dodržováním doporučených pracovních postupů a dalšími nepořádky. Tyto prohřešky a rizika se bohužel dotýkají přímo i pacientů, kteří často sdílejí rizika z nepořádků společně se zdravotníky. Pacienti se mohou na rozdíl od zdravotníků bránit jen velmi málo, neboť jsou pouze pasivními konzumenty zdravotní péče a těžko mohou ovlivnit způsob práce profesionálů.
Pacienti se často mohou stát obětí profesních pochybení v oblasti bezpečnosti práce. Nemusí to být vždy něco tragického. Stačí si přinést z nemocnice k vyléčenému žlučníku navíc třeba svrab nebo jinou kožní chorobu, která se přenáší z ložního prádla stejně na personál jako na pacienty. Vy ovšem těžko prokážete, že je to následek vaší hospitalizace, natož abyste získali nějakou finanční kompenzaci.
2001-04-03


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém