Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 12.Duben 2001 Články 

Podle odborníků zdravotní komise ČSSD, krize ve zdravotnictví, která se prohlubuje postupně od roku 1992, právě vrcholí. Sdružení soukromých lékařů SKALPEL dokonce navrhuje odvolání ministra zdravotnictví. Obecný lid je však ke stavu zdravotnictví za ministra Fišera podstatně méně kritický. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který na přelomu roku provedly Lékařské informační centrum (LIC) a agentura Inres-Sones.

Před Fišerovým nástupem spatřovala v oblasti koncepce zdravotnictví vážné problémy více než polovina občanů (53,1 %), koncem roku 2000 to byl již pouze 1/3 občanů (35,5 %). Zatímco ještě koncem roku 1999 považovalo 60 % občanů způsob řízení zdravotnictví za oblast největších problémů, koncem roku 2000 sdílelo tento názor již jen 38 % dotázaných.
"Příčinu obratu lze s největší pravděpodobností spatřovat ve změně stylu práce ministerstva, která souvisí s nástupem profesora Bohumila Fišera do čela resortu," řekl koncem minulého měsíce ředitel LIC. Na změny v názorech občanů na zdravotnictví a zmírnění jejich kritických postojů má podle ředitele LIC vliv skutečnost, že vedení resortu nevystupuje konfrontačně a neřeší rozpory prostřednictvím medií. Zdravotnická politika současného vedení není výrazněji napadána politiky, zásadnější výhrady nejsou slyšet ani od odborových organizací a České lékařské komory.
Co k tomu dodat? Jisté je, že část zdravotníků je s ministrem spokojena, nebo snad opatrněji, není s ním příliš nespokojena. Konec konců zdravotníci dostali přidáno, pořád sice zaostávají ve výši průměrných platů za průměrem v národním hospodářství, ale je to snad o něco lepší než dříve. Zdravotníci tedy již tolik nekřičí.
Jak trefně poznamenává ředitel LIC: "Vzhledem k tomu, že loni žádná nová koncepce předložena nebyla a veřejnost přesto vývoj v této oblasti hodnotí příznivěji, znamená to, že se vedení resortu zdravotnictví podařilo realizací dosavadních kroků veřejné mínění uklidnit…". Přeloženo do běžné češtiny, stav setrvalý, nic nového, není se proč rozčilovat a na co nadávat. Nehybnost a absence změn může být důvodem k určitému uklidnění.
Naše zdravotnictví ale přese všechno změny potřebuje, a to změny bolestné - snižování lůžek ("restrukturalizace"), zamezení tunelování zdravotnictví (viz nedávný nález NKÚ) …. To si uvědomuje ta nespokojená část zdravotníků (např. SKALPEL, část odborníků z ČSSD), která ministrovi vyčítá především neplnění legislativních úkolů ministerstva. Mají obavy z kolapsu zdravotnictví, který podle jejich vyjádření na sebe nenechá dlouho čekat, pokud nepřijdou změny. Otázkou je, zda by nový ministr byl lepší než ten dosavadní. Volby se blíží a s tím i klesá ochota vlády k nějakým radikálním změnám.
2001-04-12


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém