Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 02.Leden 2001 Články 

Poježíškovsko-Novoroční zamyšlení Jiřího Šimka, přednosty Ústavu lékařské etiky 3. LF UK
Když se tak rozhlížíme aktuálním děním kolem vánoc, vidíme, že naši politici nám připravili k vánocům sérii skutečně pozoruhodných dárků. Abychom si nemysleli, že my zdravotníci jsme v tom sami.

Začněme televizí. Rada, ze zákona plně kompetentní dělat taková rozhodnutí, během deseti dnů odvolala starého a jmenovala nového ředitele ČT. Řada lidí začala protestovat, že takto není možné najít dobrého ředitele ČT, ale dověděli jsme se od politiků již osvědčené a lety prověřené opoziční smlouvy, že je vše v pořádku, vždyť přece nebyl porušen zákon! Dokonce byl vznesen návrh na privatizaci jediné naší veřejnoprávní televize, pak by takové malicherné spory nemohly vzniknout. Nový ředitel vysílá některé zpravodajské pořady v podstatě "ilegálně", protože se zřejmě nedokázal domluvit ani s techniky, kteří obsluhují "legální" studia. Škarohlídi, kteří nevěří, že lze za deset dní najít dobrého nového ředitele ČT, mají možná pravdu. Kompetentní politici ovšem v klidu tráví vánoční svátky. Právně je to možná v pořádku, není ale celá kausa o amoralitě mnohých zúčastněných? Jak dlouho ještě bude morálka v takových případech neznámým a nepoužitelným slovem?
Protože zdravotníci zřejmě nemají dost svých starostí, byl na ně bez milosti uplatněn nový Zákoník práce. Přibližujeme se tak EU. Proč se ale právě tato norma, která vážným způsobem komplikuje život jak zdravotnickým pracovníkům tak i zdravotnickému managementu, uplatňuje ve zdravotnictví v době, kdy řada důležitějších pravidel EU v našich zákonech zakotvena není? Nabízí se jediná odpověď - je to součást českého absurdistanu.
Zato problém s dluhy farmaceutickým firmám bude vyřešen. Jak jinak než převedením pohledávek na konsolidační banku a zaplacením z kapes daňových poplatníků. To by nebylo tak zlé, kdyby se nevnucovaly jisté otázky: Proč se budou platit dluhy právě těm, kdo jsou ekonomicky nejsilnější a ostatní se nechají dále strádat? Proč nebyla zvolena systémovější cesta k zaplacení pohledávek, např. zvýšením přídělu peněz do zdravotnictví a lepší platební morálkou VZP, aby zdravotnická zařízení mohla poplatit i další své dluhy? Je veřejným tajemstvím, že cenová politika v oblasti léků není v pořádku, kdyby byla "politická vůle", mohl by možná stát účinněji tlačit na zlevňování (nebo alespoň na nezdražování) léků. O tom všem, zdá se, ale vláda nejedná. Pročpak? Odpověď je snadná: Musely by se otevřít obtížně řešitelné otázky, jejichž řešení nemohou být než nepopulární.
Tou hlavní otázkou je: Dáváme do zdravotnictví skutečně dost peněz? Řada dobrých argumentů svědčí pro to, že ne. Zdravotnická zařízení jsou zadlužená přes veškerá úsporná opatření. Množství peněz přicházejících do zdravotnictví se odvozuje od procenta HDP (hrubého národního produktu). To se v západní Evropě pohybuje mezi 8 - 9 %. Začátkem devadesátých let jsme tohoto procenta téměř dosáhli, tiše si ale mlčíme o tom, že HDP na jednoho obyvatele je u nás 3 - 5 x nižší než v státech EU, dáváme tedy 3 - 5 x méně než oni. Mezitím byly jakési posuny v HDP i v platbách do zdravotnictví, výsledkem je, že dnes dáváme zdravotníkům jen asi 7 % HDP. To již stačit prostě nemůže. Jestliže ale jedna strana opoziční smlouvy nepřipustí zvyšování daní a druhá nepřipustí zvyšování spoluúčasti pacienta, pak jediným řešením je o této věci mlčet a zaplňovat nejkřiklavější díry (rozuměj, ty okolo nichž je nejvíc křiku) jak se dá.
Za těchto okolností ovšem není možné hovořit ani o měření kvality zdravotní péče. Všichni víme, co by se ukázalo - velká nerovnoměrnost ve vybavení nemocnic a podfinancování všech. Věc by se ovšem nedala napravit zrušením nemocnic, které nedosahují standardů obvyklých v EU. Na tyto standardy nedosahuje většina nemocnic ne proto, že by to neuměli nebo nechtěli, ale protože vzdělání zdravotníků a vybavení nemocnic stojí peníze, které nemají. A tak je lepší všechny pokusy (jistě ne dokonalé) měřit kvalitu zdravotní péče prohlásit za "nevědecké" (nezaslechli jsme už někdy takové argumenty kolem kybernetiky a některých částí sociologie?).
Nepřichází opět doba, kdy bychom my zdravotníci měli hodně nahlas dát najevo, že takovou politiku si nepřejeme? Neměli bychom my důrazně volat po morálce v našem veřejném životě? Copak je možné provozovat morální medicínu v amorálním společenském prostředí?
2001-01-02
Doc.MUDr. Jiří Šimek,CSc., přednosta Ústavu lékařské etiky 3. LF UK ( 27.12.2000)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém