Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 30.Leden 2001 Články 

se stal malou událostí v našem zdravotnictví. V pondělí 22. ledna se zde sešel na semináři o financování zdravotnictví, který uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), plný sál odborníků zajímajících se o další vývoj našeho zdravotnictví. Většina z nich očekávala názorový střet mezi dvěma pojetími financování zdravotnictví v ČR. Dočkali se. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer se pokusil obšírně vysvětlit, co jej vedlo k prosazování modelu "evidence based medicine". Tento pokus ovšem nebyl přijat ze strany předsedajícího Václava Klause, který dokonce prohlásil, že Fišer je scientista, protože se snaží prosadit principy "evidence based medicine" (medicína založená na důkazech.) ve financování zdravotnictví.


Předsedající Václav Klaus využil své pozice k tomu, aby svého protivníka (Fišera) naprosto znemožnil. Pravda je, že mu to nedalo příliš mnoho práce. Ministr Fišer připomínal gymnazistu, který odříkává sice naučenou látku, která je ale poněkud mimo téma předmětu, ze kterého je zkoušen. Profesor Klaus pak peskoval neposlušného žáka, který ovšem vedl
i nadále svou.
"Na ministerstvu zdravotnictví panuje shoda, že podmínkou doporučení každé nové terapie je ekonomické zdůvodnění. Základem je medicína založená na důkazech," uváděl Fišer."Já jsem četl ze zdravotnictví a jeho financování ledacos a nechám se klidně osočit z ignorance, ale já jsem o medicíně založené na důkazech ještě nikdy v životě ve vážných diskusích o financování zdravotnictví neslyšel", kontroval Václav Klaus, který je předsedou správní rady CEP.
Nerad bych pana Klause osočoval z ignorantství, ale možná, že to skutečně nikdy neslyšel. Příliš to ovšem neznamená. Pokud si vzpomínám, Klaus také kdysi podobně teatrálně prohlásil, že nezná "špinavé peníze".
Ve věci financování českého zdravotnictví na základě medicíny založené na důkazech jsem zcela na straně ministra Fišera. Vzhledem k tomu, že naše zdravotnictví je v současné době financováno ze společných prostředků - ze zdravotního pojištění (chcete-li, zdravotní daně), je třeba tyto prostředky vynakládat co nejefektivněji. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je postupovat právě v duchu medicíny založené na důkazech. Tedy česky řečeno, ze zdravotního pojištění proplácet pouze ty úkony nebo léky, u kterých je jednoznačně prokázáno, že jsou účinné.
Jak prokázat účinnost léku nebo postupu ve farmacii nebo medicíně, je všeobecně známé. Důkazy jsou založeny na vyhodnocení kontrolovaných studií pomocí statistických metod, které snad nikdo nezpochybňuje. Pokud budeme důsledně prosazovat tento princip ve vztahu ke zdravotnímu pojištění, můžeme si být jisti, že vybrané peníze vynaložíme na léky nebo metody, které fungují. A o to jde především.
Nebylo by ale solidní opomenout zde léčebné metody a léky, které přísná kriteria "evidence based medicine" nesplňují. Jistě takových metod a prostředků existuje velké množství a používají je nejen léčitelé, ale i mnozí lékaři. Léčebný efekt není z různých důvodů prokázán. Těch důvodů může být více. Metoda nebo lék se používá tradičně a nikoho dosud ani nenapadlo ji zpochybňovat. Prokazování účinků by bylo drahé nebo velmi obtížné, případně lze léčebný účinek jen těžko prokázat. Přesto tyto metody nebo léky, které momentálně nesplňují požadavky "evidence based medicine", mají a budou mít své místo v praktické medicíně.
Nebudu zde spekulovat, zda se profesor Klaus strefil nebo ne, když označil Fišera za scientistu. To není příliš zajímavé ani podstatné. Rád bych ale oponoval, že ten kdo se zastává financování zdravotnictví na základě medicíny založené na důkazech, je scientista. Pokud někdo souhlasí s financováním zdravotnictví na základě "evidence based medicine" v podmínkách solidárního systému zdravotnictví na základě povinného výběru pojistného (nebo chcete-li zdravotní daně), pouze se snaží o to, aby se vybrané prostředky utrácely za něco, co zaručeně funguje. Tedy snaží se chovat zodpovědně k cizím penězům. Nic víc nic míň. Se scientismem to nemá co dělat.
Také se nepodivujeme tomu, že některé finanční instituce (například penzijní fondy) mohou investovat svěřené prostředky pouze do některých (nerizikových) cenných papírů a nemohou spekulovat na burze, nebo prostě vsadit vybrané peníze do loterie - hop nebo trop. Samozřejmě, nelze bránit jednotlivcům, aby své finanční prostředky zhodnocovali například ve sportce nebo v nebo v populární karetní hře "moje teta - tvoje teta". Je to právo každého jednotlivce, nakládat se svými penězi, jak je libo. Ale pozor, se svými penězi, ne se společnými!
Podobné je to se zdravím. Společně vybrané peníze lze investovat prostřednictvím zdravotních pojišťoven pouze do léků a metod, u kterých je zaručeno, že účinně snižují rizika chorob nebo nemoci účinně léčí. Medicína nejsou počty a je v ní možné leccos. Proto se zde občas používají i metody a léky s nestandardním účinkem. V jednotlivých případech možná mohou fungovat. Pokud se k tomu pacient, případně lékař rozhodne (pokud je pacient informován a souhlasí), pak ale mimo zdravotní pojištění. Oba dva na to mají jistě právo. Platit pak ovšem musí pacient ze své kapsy a ne z pojistného. Jako v mariáši.
2001-01-30


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém