Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 30.Listopad 2000 Články 

V poslední době se opět začalo mluvit o dvou způsobech, jak zavést dvojí, to jest lepší a horší, zdravotní péči. Oba projekty mají společné to, že ohrožují kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany, za které dostává zdravotní pojišťovna jen povinné pojistné. Jde o návrh ČLK, aby o pacienty, kteří zaplatí kromě pojistného ještě přímo, bylo pečováno lépe a dále o návrh praktických lékařů (PL), aby úplnější nebo lepší zdravotní péče byla poskytována na základě připojištění.

S principem navrhovaným ČLK již jsou zkušenosti, protože by šlo jen o posvěcení a prohloubení toho, co již šedá, většinou neoficiální praxe zná. Základním problémem zde je, že personální i technická a lůžková kapacita v zařízeních, která poskytují zdravotní péči na základě smluv se zdravotními pojišťovnami, by byla s úředním požehnáním a ve větší míře, než dosud, využívána přednostně pacienty, kteří připlatí, a ne podle toho, že jejich případ je z hlediska zdravotního stavu naléhavější. Přitom dochází také k nadbytečné péči, která jiným pacientům chybí, a naléhavější případy musí čekat. Za peníze vybrané přímo není rozšířena kapacita pracoviště, ale o péči, která by za ně měla být navíc, jsou ochuzeni nepřiplácející pacienti. Podle dosavadních zkušeností nelze s připlácením ve smluvních zařízeních souhlasit. Výjimkou jsou platby za rozdíl ceny dražšího materiálu (viz. - Názory komentáře: Rozdílné názory-13.6, Podporujeme právo..-9.6., Fišer neví..-8.6., Co je dražší..-7.6.) nebo implantátu a platby za prevenci nebo prohlídku v případech, které nejsou hrazeny z povinného pojištění.
V případě návrhu PL o připojištění jsou výhrady podobné. Pokud pojišťovny platí lékaře dokonce za 12 hodin za každý kalendářní den, museli by být začleněni do systému další lékaři, aby byla k disposici kapacita zajišťující práce, které by byly plněním v rámci komerčního pojištění. Jinak by šlo o zhoršení péče o nepřiplácející pacienty. O připlácení za to, že i méně náročné operace by provedl ten nejlepší odborník, je nutné říci ne! Tento odborník by mohl chybět tam, kde je ho naléhavě třeba a navíc by odborně upadal, když by se v jeho operačním programu namnožily lehčí operace. Pojišťovat se na věci, které jsou dopředu známy, jako jsou preventivní prohlídky, je zbytečný výdaj na zisk pojišťovny. Na nutné návštěvy lékaře doma je nárok již dnes, dokonce každý registrovaný pacient to lékaři podepsal, a ty méně nutné je rovněž neúčelné předplácet pojištěním.
Oba výše uvedené způsoby získávání dalších peněz pro zdravotníky jsou motivovány snahou zvýšit příjmy lékařů, aniž by se vyjasnilo, co se má zvýšit, totiž jaké příjmy samostatně pracující lékaři skutečně mají a aniž by se aspoň slíbilo, že za vyšší odměnu budou pracovat naplno. Aniž by se lékaři distancovali od nereálných časů výkonů a celé šedé ekonomiky úhrad, založené na neprůhledné a nelogické bodové kalkulaci.
Princip veřejného zdravotnictví je garantován Ústavou právě proto, aby i sociálně slabší občané měli kvalitní a úplnou zdravotní péči. Ti by připlácet neměli. A ti bohatší? Proč by měli ještě znova připlácet lépe placení zaměstnanci, když se na tvorbě fondů zdravotního pojištění podílejí nejvíce ? Proč raději nedát do pořádku sazby pojistného pro podnikatele na které doplácejí i sociálně slabší zaměstnanci?
Ve veřejném zdravotnictví jde o to, aby se finanční prostředky, které na toto zdravotnictví padnou, účelně použily a proměnily na zdravotní péči o obyvatelstvo, optimální kvalitou i rozsahem. Peníze by se přitom měly spravedlivě rozdělit, a zdravotníci by za ně měli poskytnout tolik péče, kolik se po nich dá spravedlivě žádat za situace, kdy s námi žijí v našem společném ekonomickém prostředí. Přitom víme, že jde o vybranou složku obyvatelstva, která má nárok na přiměřeně vyšší příjmy, jak to odpovídá mimořádnému vzdělání, přípravě a odpovědnosti, kterou toto povolání vyžaduje
Každý lékař by měl zvážit, zda chce pracovat podle smlouvy s oboustrannými zárukami v systému veřejného zdravotnictví, nebo vybírat za zdravotní péči podle svého uvážení jako soukromý lékař. Spojit obojí v rámci současných pravidel nelze, nemá-li být ohrožena péče o nepřiplácející pacienty.
Na závěr bych chtěl zdůraznit, že lékařů a jejich práce pro pacienty si velmi vážíme a věříme, že také většina lékařů chápe naše stanovisko.
2000-11-30
Praha 28.11.2000
Luboš Olejár, předseda
Ing. Josef Mrázek, místopředseda


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém