Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 19.Prosinec 2000 Články 

Říká se, že nevědomost hříchu nečiní. V případě tvrzení ministra zdravotnictví B. Fišera, že neexistuje vědecké kritérium pro objektivní informace o kvalitě nemocnic, se mi však chce říci, že v tomto případě neznalost hříchu činí. Pan ministr buď vůbec nic neví o vyspělém světě (nečte ani zahraniční odborný tisk), anebo vytrvale české veřejnosti zamlžuje fakt, že úroveň zdravotní péče lze spolehlivě objektivně měřit.

Ostatně z různých zdravotnických zákonů zemí EU i dalších vyspělých států vyplývá jasný systém pro zjišťování kvality zdravotní péče a pro povinnost institucí na tato zjištění adekvátně reagovat. Například německé či švýcarské zdravotní pojišťovny mají ze zákona zakázáno nasmlouvat nemocnice, které nesplní stanovené požadavky na kvalitu péče. Pojišťovny musejí v pravidelných intervalech srovnávat nemocnice podle stanovených ukazatelů výkonnosti, kvality a hospodárnosti, a to v členění na srovnatelná nemocniční oddělení. Pokud se konkrétní nemocnice ocitne po půlroce či po roce na nejspodnější příčce žebříčku kvality (např. nejvyšší úmrtnost, vysoká míra pooperačních komplikací apod.), vypadává ze hry - svaz pojišťoven má oprávnění zrušit s ní smlouvu.
Příslušné zahraniční zákony obsahují základní kritéria pro hodnocení, aby nebyly zbytečné soudní pře a aby pojištěncům bylo jasné, zda pojišťovna plní své zákonné povinnosti - tzn. zda chrání zdraví a bezpečnost svých pojištěnců. Stačí se podívat na internetové informace o systémech sledování kvality zdravotní péče v nemocnicích např. v USA, ve V. Británii, Kanadě i dalších zemích - a hned víme, co neví pan ministr.
Experti pro hodnocení kvality ve zdravotnictví již dávno propracovali velmi jemnou metodiku, při níž lze porovnávat všechny typy lůžkových zařízení včetně ambulantních služeb. Sledují se nejen výkony u pacientů provedené v nemocnici, ale titíž nemocní jsou hodnoceni i po propuštění domů nebo do jiného typu lůžkového zařízení včetně hospiců apod. Do takovéto statistiky se samozřejmě zahrnuje i monitoring převozů pacientů mezi nemocnicemi, takže žádné lůžkové zařízení se nemůže vymlouvat, že mělo příliš vysoký počet komplikovanějších případů - tyto případy jsou transparentně rozkryty. Ve světě existuje i hodnocení kvality péče u ambulantních lékařů, kdy např. svaz pojišťoven eviduje jejich výkony v celoročním záběru a hodnotí kvalitu diagnostiky i léčby, rychlost uzdravení pacienta apod.
Takže co vy na to, pane ministře? Máme se i nadále od vyspělého světa ostře lišit? Nemá snad i u nás státní správa povinnost chránit zdraví občanů? Nakonec, ministr Fišer si poněkud odporuje, neboť právě na MZ zřídil nové oddělení pro péči o matku a dítě - a kupodivu toto oddělení se má věnovat hodnocení kvality péče. Jak to ale bude dělat, když ministr tvrdí, že neexistuje "vědecké kritérium"...?
2000-12-19
Vladimíra Bošková - Občanské sdružení na ochranu pacientů

Související články:
Zveřejnění výsledku léčby
Nemocnice tají údaje


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém