Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 07.Srpen 2000 Články 

"Česká medicína se neskládá jen z malérů a dělá se na Evropské a světové úrovni. Poměr mezi maléry a úspěchy je jiný než je vidět z médií," prohlásil primář chirurgického odd. na Bulovce profesor Antoš, při příležitosti ohlášení úspěšné operace. Nechci chytat pana profesora za slovo, o to mi rozhodně nejde. Rád bych se ale zamyslel nad tím, co se poměrem mezi maléry a neúspěchy vlastně myslí a proč jsou media taková jaká jsou.

Vzpomeňme jenom namátkou maléry v Benešově, Rumburku, nyní Hradci Králové a bylo by toho jistě mnohem více. Na druhou stranu, přečteme-li si zdravotní nebo nedělní přílohy téměř každého deníku, můžeme se dočíst o tom, kde jsou na co dobří, co kde který pan doktor "umí ". Tedy tvrzení, že by média byla jednostranná, asi neobstojí. Spíš lékařům vadí to, že věci, které se dříve nedostaly na veřejnost, se probírají v novinách.
Medicína, respektive její neúspěchy se staly pravidelnou součástí černé kroniky. Není se čemu divit, vždyť jde často o život. Lékaři, podobně jako policie, zatajují své neúspěchy a musí je vyšťourat až ti vlezlí novináři. O to s větším gustem pak rozmazávají jednotlivé případy v novinách. Je třeba si zvyknout, že tomu tak bude a náplní černé kroniky budou kromě kriminálních příběhů i hrůzostrašné historky z našich nemocnic a operačních sálů. Ať se nám to líbí nebo ne, je to známka pokroku. Už se o tom alespoň veřejně mluví.
Že maléry nejsou naší specialitou, můžete snadno zjistit z renomovaného časopisu Scientific American (květen 2000) z článku, jehož překlad jsme před nedávnem na popud ministra Fišera zveřejnili. Článek se zabývá medicínskými omyly ve Spojených státech, jejich četností a pokusy o snížení počtu medicínských omylů. Autor článku mimo jiné uvádí, že v USA ročně na následky smrtelných medicínských omylů zemře asi 44 000 až 98 000 američanů. Přepočteno na Českou republiku, která má asi 20 krát méně obyvatel, by to bylo každý rok 2 200 - 4 900 obětí. Tedy dosti velká vesnice nebo menší město ročně!
Rád bych souhlasil s panem profesorem Antošem, že se česká medicína neskládá jen z malérů, ale uvedená čísla jsou hrozivá. Jediné, co mně naplňuje nadějí (nebo skepsí?) je to, že ani v USA ani v ČR neví nikdo s dostatečnou přesností, kolik těch úmrtí je. Tyto údaje nejsou ani u nás ani v USA systematicky sbírány a vyhodnocovány! Těžko potom mluvit o poměru mezi úspěchy a neúspěchy. Není co srovnávat.
Pokud bychom se snad chtěli poctivě snažit o nějakou nápravu, jistě bude prvním krokem pokus o nějakou kvantifikaci. Tedy zjištění čísel. Pokud budou čísla v časové řadě, pak můžeme mluvit o trendech, které se zlepšují, nebo zhoršují. Pokud bychom se snad chtěli porovnávat s nějakým jiným státem, musí to být čísla srovnatelná a ne hrušky a jablka jak tomu často bývá.
To je ovšem pouze první krok. Následovat by měla analýza dat, tak aby se zjistily nejčastější příčiny pochybení a dále opatření, která zabrání opakování takových chyb.
2000-08-07


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém