Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 14.Únor 2000 Články 

V poslanecké sněmovně v současné době probíhá diskuse o legislativní úpravě patentové ochrany farmaceutických výrobků. Tato diskuse se objevila v souvislosti s novelizací zákona č, 527/90 Sb. O vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích (ve znění zák. č. 519/91 Sb.) a přizpůsobováním patentové legislativy České republiky legislativě Evropské unie. Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS), sdružující 36 výzkumně orientovaných společ-ností považuje za potřebné korigovat některé nesprávné nebo zavádějící informace, které se objevují ať už na půdě parla-mentu nebo ve sdělovacích prostředcích.

Existují důvody pro dodatečnou patentovou ochranu léčiv
Zavádění nových léčiv se podstatným způsobem liší od uvádění jiných produktů na trh. Efektivní patentová ochrana léčiv je mnohem kratší ve srovnání s jinými výrobky. Je to dáno skutečností, že výrobce musí zhruba 10-12 let věnovat klinickým zkouškám k prokázání účinnosti a bezpečnosti léku. Z původních 20ti let patentové ochrany tak výrobcům inovativních léčiv ve skutečnosti zbývá pouze 8-10 let ke komerčnímu využití. Z tohoto důvodu většina hospodářsky rozvi-nutých zemí zavedla tzv. dodatečnou patentovou ochranu, která celkovou dobu prodlužuje. Rovněž by neměl být pominut fakt, že vývoj nového léku stojí v průměru více než půl miliardy dolarů. Aby byli schopni takové částky na výzkum vyna-kládat i nadále, musí mít výrobci originálních léčiv své produkty chráněny po dostatečně dlouhou dobu.

Závazky České republiky
Představitelé České republiky se při svých jednáních se zástupci Evropské unie opakovaně zavázali že co nejdříve přizpůsobí patentovou ochranu farmaceutických výrobků legislativě Evropské unie. Kritické hlasy na adresu některých čekatelských zemí a spory s dalšími zeměmi mimo unii naznačují, že by odmítání moderní právní úpravy mohlo závaž-ným způsobem ztížit vyjednávací pozici České republiky v procesu integrace.

Výhody dodatečné patentové ochrany převažují nad nevýhodami
Úroveň ochrany duševního vlastnictví souvisí s tím, zda občanům bude nabízena léčba na úrovni současného roz-voje medicínského poznání. Kvalitní ochrana duševního vlastnictví je také jedním z faktorů přispívajícím k investiční atrak-tivitě dané země. Zkušeností z jiných zemí, které přijaly moderní patentovou legislativu (jako je Itálie či Španělsko) ukazují, že v kombinaci s nákupem licencí domácími společnostmi může dojít k podstatnému posílení domácího farmaceutickému průmyslu a rozvoji výzkumu v této oblasti. Přehnané ochranářství vůči domácím výrobcům generik může naopak celé od-větví přivést ke stagnaci a ztrátě konkurenceschopnosti. Ekonomické analýzy z řady evropských zemí ukázaly, že kvalitní patentový zákon nemá významný vliv na zvýšení cen léků.

Závěr
Důsledná ochrana duševního vlastnictví je jedním z předpokladů hospodářského růstu, zvýšení investic a v případě léčiv také zlepšeného přístupu k novým moderním lékům.
2000-02-14
Ing. Pavol Mazan, MAFS,
Dr. Zdeněk Kučera, Eklektik Communications


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém