Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 30.Srpen 2002  

Patofyziologie vzniku alergických onemocnění, tedy příčiny, proč imunitní systém reaguje proti určitým antigenům nepřiměřeným způsobem, je v současné době předmětem velmi intenzivního výzkumu. Zajímavým faktem je, že alergie jsou téměř výhradně "výsadou" civilizovaných zemí. Logicky se předmětem výzkumu staly rozdíly v životním prostředí i zdravotní péči mezi rozvojovými a rozvinutými zeměmi. Na tomto srovnání je založena i takzvaná hygienická teorie. Imunitní systém potřebuje ke svému zdárnému rozvoji určitý počet stimulů. Děti v rozvojových zemích jsou odmalička zatíženy mnoha bakteriemi a parazity, kteří kromě cílené imunitní reakce proti antigenu aktivují také regulační útlumové složky imunitního systému. Imunitní reakce je tak udržena v rovnováze.


Dle lékařů z Leiden University Medical Center v Holandsku je největší rozdíl mezi evropskými a africkými dětmi nikoli v bakteriálních onemocněních, ale v množství parazitů, především helmintů (červi). Určité proteiny z povrchu těchto parazitů mají schopnost indukovat protizánětlivou reakci. Pravděpodobně v důsledku této reakce mají africké děti v krvi velmi vysoké koncentrace inteleukinu -10, který působí inhibičně na imunitní systém. Zajímavým faktem je, že jak reakce imunitního systému proti helmitům, tak alergická, jsou zprostředkovány stejným mediátorem, a to imunoglobulinem E (IgE).
Podávání imunosupresivních antigenů z povrchu parazitů alergikům by mohlo pomoci navrátit rovnováhu jejich imunitnímu systému, bez nepříjemného prodělání parazitárního onemocnění. Vzhledem k rozšíření alergických onemocnění by aplikace těchto antigenů mohla být zařazena do dětského očkovacího kalendáře.

28.8.2002
Autor: Alena Dvořáková, IKEM
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)



- Vytisknout stránku -