Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 04.Září 2002  

Minimálně invazívní chirurgie založená na laparoskopických technikách získává stále větší popularitu zejména díky značně menší zátěži, kterou představuje pro pacienta ve srovnání s klasickými technikami. Jejím problémem pro lékaře je však fakt, že se při operaci místo na pacienta musí dívat na obrazovku, kde se mu zobrazuje obraz přenášený ze senzorů v operačním prostoru nebo ultrazvukový obraz. Konkrétní příklad praktického využití „vylepšené reality“ (augmented reality) v chirurgii přinášejí přístroje vyvinuté na Universitě v Severní Karolíně (USA). Zařízení, které je ve stadiu klinických zkoušek, je složeno ze dvou brýlových obrazovek doplněných dvěma kamerami po stranách hlavy a přípojkou na ultrazvukovou sondu.


Signály z této sondy a obou kamer jsou počítačem mixovány do výsledného signálu promítaného na obrazovkové brýle. Navíc speciální kamera umístěná pod stropem registruje jak chirurg otáčí hlavou; díky jejímu signálu může počítač neustále synchronizovat ultrazvukový a optický signál tak, aby měl lékař vždy přirozený pohled na operační pole. Tento pohled však zároveň přináší mnohem více informace. Operace jsou v důsledku toho jak rychlejší, tak i bezpečnější. Henri Fuchs, vedoucí týmu který na Universitě v Severní Karolíně toto zařízení vyvinul, předpokládá, že potrvá asi deset let, než se jeho přístroj stane běžným vybavením chirurgických sálů. Universita v současné době hledá obchodního partnera, který by pomohl s jeho komercializací. Má však již také nebezpečného konkurenta - podobné zařízení údajně vyvíjí i společnost Siemens.

1.9.2002
Autor: red.
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)


Poznámka: Termín Augmented Reality technology (AR) se častěji překládá do češtiny jako technologie rozšířené reality. AR graficky překrývá pohledy na reálný svět digitálně uloženými informacemi. Díky brýlovému displeji pozorovatel (v uvedeném případě operatér) vidí víc než pouhou realitu. Kromě obrazu se na displeji mohou například zobrazit i další údaje např. aktuální hodnoty teploty, tlaku, průtoku a dalších potřebných veličin. Údaje se nemusí zobrazit jen v podobě své hodnoty, ale i graficky, takže operátor jakoby „vidí“ dovnitř. Jde tedy o kombinaci skutečnosti a virtuální reality.


- Vytisknout stránku -