Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 09.Září 2002 Články 

„Stárnutí je výnosným obchodem. Zázračné pilulky pro ženy na „udržení kvality života“ však mohou někdy více škodit než prospívat.“ Tak začíná rozsáhlý článek se sugestivním titulkem o problematice Hormon Replacement Therapy (HRT), který byl otištěn v časopisu Týden. S laskavým svolením redakce přetiskujeme podstatné části dále.

Farmaceutický průmysl a vědečtí pracovníci v medicíně před čtyřmi desítkami let objevily novou nemoc klimakterium čili přechod nebo také chorobu z nedostatku estrogenu. Přirozené příznaky stárnutí ženského organismu, který ztrácí reprodukční schopnost, se z obchodního hlediska staly nemocí více než výhodnou a nikdy nekončící. Diagnózu je totiž možné automaticky připsat stům miliónům žen na celém světě, jejichž věk se přehoupne přes padesátku.
Drtivá většina lékařů všem takto "postiženým" ženám nabízí jediné - šidítko v podobě tzv. hormonální substituční terapie, která má prodloužit věčný úsměv mládí, zabránit nepříjemným klimakterickým příznakům a působit preventivně proti osteoporose, řídnutí kostí. Po necelém půl století podávání hormonů ženám v přechodu se však ukazuje, že zázračné pilulky sice na jednu stranu pomáhají, ale také mohou pěkně uškodit.

Rizika a užitek
Na to, do jaké míry je způsob hormonální léčby žen v přechodu přínosný, se snažila v posledních deseti letech odpovědět řada klinických studií. Prakticky všechny se shodovaly v tom, že kombinace estrogenu a progesteronou působí u stárnoucích žen příznivě proti typickým projevům přechodu: řídnutí kostí, depresím, návalům horka, střídání nálad. Blahodárné účinky má na poševní sliznici, začínající při hormonálním nedostatku vysychat, a na urologické problémy, jako jsou třeba potíže s udržením moči.
Současně však americké studie upozorňovaly na to, že se u uživatelek hormonální substituční terapie zvyšuje riziko srdečního infarktu, rakoviny prsu či ucpávání cév.
Spor mezi gynekology, patřící mezi největší zastánce hormonální terapie, a onkology, jež nevidí ženy pojídající estrogen nebo estrogen v kombinaci s progesteronem ve svých ordinacích rádi, měla rozlousknout americká klinická studie Women´s Health Iniciative (WHI). V roce 1991 ji zahájily americký Národní institut pro srdce, plíce a krev (NHLBI) a Národní instituty zdraví (NIH). Na vzorku více než 160 tisíc žen testovaly klimakterické hormonální preparáty. Poprask mezi zainteresovanými, na burse, mezi výrobci, nejistotu mezi lékaři a pochopitelně plátkyněmi celé branže, "pacientkami", vyvolala v červenci zpráva, že se jedna část studie zastavuje tři roky před svým ukončením.
Výzkumníci vyzvali více než šestnáct tisíc žen, které v rámci studie užívaly kombinované preparáty estrogenu s progesteronem, aby pilulky na veselejší cestu klimakteriem ihned přestaly užívat. Prokázalo se totiž, že u kombinace estrogenu s progesteronem převažuje zdravotní riziko nad prospěchem z užívání. Číselně vyjádřeno: kombinovaná substituční terapie působí po čtyřech a více roků užívání nárůst případů karcinomu prsu o 26 procent, mrtvice o 41 procent, infarktů o 29 procent, zdvojnásobily se případy krevních sraženin v cévách (trombózy) a v plicích (embolie). Potvrdil se mírně nepříznivý vliv v případě kardiovaskulárních onemocnění, ačkoli se dosud předpokládal spíše opak. Ukázalo se však také, že hormonální terapie snížila rakovinu tlustého střeva a konečníku o 37 procent a zlomenin ubylo o 34 procent.
Druhá studie část studie, kde ženy dostávaly pouze estrogen, pokračuje: jde o přípravky pro v ženy menopausálním věku s operativně odstraněnou dělohou. Přesto i v tomto případu se ukázalo, že s estrogenovou terapií není vše zcela v pořádku. Podávání hormonů není pro ženy všelékem. Risika spojená s terapií se netýkají pouze žen v přechodu. Hormony totiž lékaři předepisují například také při špatné funkci menstruace a jejich delší užívání, jak se zdá, může způsobit stejný risikový efekt.

Rána pro farmaceuty
Odhalen podvod na ženské důvěřivosti? O zastavení první části studie WHI informovala světová média s nebývalou rasancí a postavily ženy před dilema: Hormony mohou překonat řadu potíží a dokonce působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva či konečníku, ale možná za cenu rakoviny prsu!
Výsledky dříve tolik očekávané americké studie rázem začali světoví i naši gynekologové zpochybňovat. O výzkumu, jenž byl ještě těsně před ukončením považován za kvalitní a do budoucna směrodatný, se začalo mluvit ve zcela opačném duchu. Špatný výběr žen, statistické chyby, rizika mizivá. Data například říkají, že při srovnání jedné desítky tisíc žen pojídajících preparáty hormonální substituční terapie a stejného počtu žen, které neužívají vůbec nic, jich bude mít jen o osm více invazivní nádor prsu (38 žen oproti 30 na deset tisíc žen). Individuální riziko tak je velmi malé, nižší než 0,1 procenta za rok. Ovšem přednosta Onkologické kliniky v Praze Luboš Petruželka říká: "Kdyby tu hrozilo nebezpečí jen jediného nádoru, tak je to až moc."
Jenže v případě WHI jsou čísla ještě méně příznivá. A co na to farmaceutické firmy? Americký koncern Wyeth vyrábějící hormonální preparát Prempro (estrogen + progesteron, loňské prodeje za 888 milionů dolarů) a Premarin (jen estrogen, loni prodáno za 1,2 miliardy) přišel v červenci během několika dnů o jedenáct procent a celkově o sedmadvacet procent burzovní hodnoty, přepočítáno na dolary o šestnáct miliard. Německý Schering, který v oblasti výrobků pro substituční hormonální terapii vede objemem 385 milionů euro ročních prodejů na evropském trhu, se na burse propadl o deset procent (firma celkově prodala léčiv loni za 4,8 miliardy dolarů). Evropská farmaceutická dvojka v této oblasti, severoirská firma Galen, ztratila třináct procent.
Představitelé velkých společností říkají, že studie "zasadila dosavadnímu nadšení pro hormony tvrdou ránu". Marketingová ředitelka dánského producenta Novo Nordisk Camille Lee pro agenturu Reuters potvrdila, že se obchody s hormonálním preparáty sníží. Podíl těchto přípravků však na celkovém prodeji firmy činí pouze šest procent, přes 180 milionů dolarů.
Jen v Americe polyká hormonální pilulky pro zmírnění potíží v přechodu šest až osm milionů žen, u nás zhruba dvě stě tisíc ze zhruba necelého milionu žen, které mají v přechodu problémy. Američanky loni za tyto preparáty prodlužující "kvalitu života" (farmaceutický reklamní obrat) vydaly 2,75 miliardy dolarů. Češky zaplatily loni v lékárnách za stejný požitek přes 300 milionů korun, dva roky předtím 242 miliony. Ve Spojených státech a Švédsku pojídá menopausální preparáty téměř polovina žen příslušné věkové kategorie, v Německu, Norsku a u protinožců více než třetina.

Život na hormonech
Ještě v roce 1996 u nás užívalo hormonální substituční terapii v době kolem přechodu jediné procento žen, o pět let později už téměř třináct procent. Lékaři předepisují hlava nehlava. Nabídka pro "nemocné stářím" je opravdu obrovská: v lékárnách je k mání přes třicet druhů přípravků pro hormonální substituční terapii, a to ještě v různých formách. Žena může volit mezi prášky, náplastmi, gely a tyčinkami, uvolňujícími potřebné dávky hormonů.
Délka užívání "přechodových" hormonů je různá. U nás je většina žen nekonzumuje déle než pět let. V očích gynekologů by se to ale mělo změnit. Trendem je podávat hormonální substituční terapii co nejdéle, avšak za postupného snižování dávek.
Zkušenosti onkologa Petruželky ale naznačují, že dlouhodobé užívání hormonální substituční terapie má své velké proti. "Fakt, že tu riziko karcinomu prsu existuje, je potvrzen už tím, že uživatelky hormonální terapie musejí chodit na pravidelné prohlídky na mamograf," říká. "Karcinomy prsu tu mám na denním pořádku, těžko však mohu jednoznačně říci, že nádor způsobily konkrétní pilulky. Mohu se to jen domnívat, přičemž takto postiženým pacientkám hormonální terapii okamžitě vysazujeme," dodává.
Americká specialistka na operace prsů Susan Loveová navíc připomněla to, na co se ve víru hysterie kolem zveřejněné studie zapomnělo: Přechod totiž není nemoc, je to odvěká součást života. Syntetické hormony podle ní nenahrazují ženám, které přišly do přechodu, něco, co jim chybí, ale dodávají něco, co není přirozené.

Všeho s mírou
Toto banální konstatování však našlo své oponenty, kteří argumentují prodlužující se délkou života. Ženy v současné době tráví v přechodu až třetinu života. Oldřich Vinař ze Společných laboratoří akademie věd a Státního ústavu pro kontrolu léčiv připomíná, že pokud by lidé měli žít pouze v mezích toho, na co je vybavila příroda, umírali by mezi čtyřiceti a padesáti léty. "Člověk pouze využívá toho, co mu věda umožňuje," tvrdí.
Problém vidí v tom, že lékaři jen málokdy předepíší ženě takový hormonální lék, který odpovídá stavu jejího organismu. Ženy by podle jeho slov měly brát pouze přesnou dávku hormonů, která vyváží jejich deficit v těle. "Ten správný lék pro konkrétního pacienta by se měl volit individuálně, podle jeho genetických vlastností. To je jedna z cest budoucnosti," upozorňuje Vinař s tím, že u nás přístroj pro genetické vyšetření hormonů v krvi zatím existuje pouze jeden a jeho cena je pět milionů dolarů. Lékaři, kteří by chtěli ženám předepisovat přesné dávky hormonů, se tak musejí spoléhat pouze sami na sebe a na svůj dobrý odhad.
"Naštěstí nám tělo řekne, zda je pro nás lék dobrý nebo ne. Když z něj má člověk špatný pocit, pak by jej neměl brát," potvrzuje Vinař starou moudrost. Podle jeho zkušeností je ale potíž třeba se ženami, které jsou na sebe tvrdé: "Řeknou si, že když jim to lékař předepsal, tak to budou poctivě brát a hotovo. Netroufají si říci, pane doktore, já nespím, potím se a bolí mne hlava."
Také farmaceutické firmy nasadily opatrnější tón při doporučování hormonální substituční terapie. Například sami představitelé společnosti Wyeth upřesnili, že kombinovaná substituční hormonální terapie není pro každou ženu. To zní jako novinka, protože ještě donedávna se kůra ordinovala každé ženě v přechodu z preventivních důvodů, ať už problémy měla nebo ne. Nyní by podle zástupců Wyethu neměly užívat hormony ty ženy, které byly léčeny s rakovinou prsu či dělohy, které trpí onemocněním jater nebo jsou po mrtvici. "Může mít nepříznivé účinky na hladinu cukru v krvi a může zhoršit diabetes. Mezi další vedlejší účinky patří špinění, nevolnost, bolesti břicha, citlivost prsou, bolesti hlavy či padání vlasů," praví se ve firemním materiálu.
Rizika nežádoucích účinků podle Jakuba Turka ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) s sebou nese každá léčba, avšak u poměru bezpečnosti a rizika musí jednoznačně převažovat bezpečnost přípravku. Zákaz hormonální substituční terapie by byl extrémní situací, kdy by byla zjištěna závažná rizika, jež by převýšila přínos léčby. To v případě hormonální substituční terapie nenastalo. Přesto ani SÚKL situaci nepodceňuje. "Myslím, že by lékaři měli zvážit, zda hormonální substituční terapii předepisovat i z preventivních důvodů, tedy pacientkám bez klinických obtíží. Jednoznačně nejlepší postup zatím není prokázán."
Ačkoli výsledky WHI potvrdily i jiné americké průzkumy lékaři se nyní upínají k rozsáhlé britské studii Women´s International Study of Long Duration Oestrogen after Menopause, WISDOM, běžící od roku 1999 do roku 2012 ve Spojeném království, v Austrálii a na N. Zélandu.

Pamlsky na stáří
Kudy se dál ubírat v boji s nepříjemnými příznaky stáří je zatím otázkou. Jedni říkají, že hlavní roli hraje zdravý životní styl, druzí vymýšlejí nové a nové, ještě dražší elixíry mládí. Chemici vymýšlejí a jak říkají ti, co jejich práci prodávají, posouvají hranice lidství.
Tak například v amerických laboratořích loni zjistili, že přípravek raloxifen na léčbu osteoporosy zároveň snižuje nebezpečí rakoviny prsu u žen po menopauze o 76 procent. Lék tohoto typu sice blokuje vliv estrogenu, avšak přebírá některé jeho pozitivní vlivy, jako je například snížení hustoty kostní masy, začínající u žen po třicítce. Novinkou v zahraničních lékárnách je prostředek, obsahující látku dehydroepiandrosteron, z níž vznikají ženské i mužské pohlavní hormony. Jde o jakýsi "zásobní" preparát, který nemá žádné sexuálně povzbudivé účinky, avšak z něhož si může organismus vyrobit hormon, jehož se mu nedostává a pouze v potřebném množství.
Zapeklitá situace kolem podávání hormonů ženám v přechodu zatím nahrává výrobcům přírodních preparátů, označovaných chemickými farmaceuty a lékárníky jako potravinové doplňky. U nás je registrováno osm fytofarmak, avšak pouze čtyři z nich mají estrogenové účinky. Z oblasti bylinné léčby zatím nejslibněji vypadá vývoj přípravků bohatých na fytoestrogeny, tedy látky, které se získávají z rostlin a jsou svým chemickým složením podobné estrogenům.
O tom, jak obrovským byznysem se stala menopauza svědčí nedávné zprávy ze Států. Na trhu se objevila cereální tyčinka Luna, který podle výrobce obsahuje látky nezbytné pro ženský organismus. Záhy se stala nejprodávanějším zbožím v obchodech se zdravou výživou. Časopis Time vtipně komentoval, že trend speciálního jídla pro ženy si s postupem času vyžádá, aby pro ně v supermarkety pro zřídily speciální oddíly, jako jsou například nyní zvláštní regály s potravou pro psy a kočky. Nové výrobky obsahují vápník pro prevenci osteoporosy, soju, která údajně účinkuje proti karciomu prsu a ulevuje obtížím v menopauze. Odbornice na zdravou výživu Alice Lichtensteinová z americké Tuftovy univerzity však varovala: "Vylepšené pamlsky jsou stále jen pamlsky. Navíc se ženský organismus po celá tisíciletí obešel bez zvláštní potravy a není důvod, proč by tomu tak nemělo být i nadále."
Autor: Kateřina Svobodová
Zdroj: Týden


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články