Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 10.Březen 2003 Články 

za státní pojištěnce. To je podle Vladimíra Kothery, viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven (SZP)jedna z příčin proč je v systému zdravotního pojištění nedostatek finančních prostředků. Průměrný roční příspěvek za zaměstnaného občana do systému zdravotního pojištění činí 22 tisíc korun. Roční příspěvek za tzv. státního pojištěnce (osoba, za kterou platí pojistné stát – děti, důchodci, nezaměstnaní atp.) je pouhých 5 tisíc korun!

V současné době výběr pojistného činí asi 150 – 180 miliard korun. Tato částka ačkoliv se zdá být obrovská nestačí na zvyšování platů ve zdravotnictví a další investice do zdravotnictví. Proto se Ministerstvo zdravotnictví snaží získat peníze kde se dá. Například i tím, že se snaží rozpustit rezervní fondy pojišťoven, které jsou ovšem zřízeny ze zákona pro případ zvláštních vydání (epidemie nebo jiné zdravotní katastrofy). Rezervy také plní funkci vyrovnávacích fondů, když dochází z různých důvodů k nerovnoměrným příjmům zdravotního pojištění. Tehdy rezervní fondy tvoří jakýsi finanční polštář, který umožňuje pojišťovnám plynule proplácet zdravotní péči lékařům, bez zbytečných prodlev. Je ovšem zřejmé, že rušením rezerv ovšem žádné nové peníze do systému nepřijdou.
Jiným způsobem jak si pomoci při svízelném financování zdravotní péče jsou snahy zvýšit platby za zdravotní péči u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Tam sice objektivně přibudou do systému “nové“ peníze, ale celková částka nebude významná vzhledem k poměrně malému počtu OSVČ.
Ani tolik očekávaná restrukturalizace lůžek, tedy přeměna akutních lůžek na lůžka následné péče nemusí přinést podle Dariny Ulmanové, prezidentky SZP, tolik očekávané úspory. Lůžka následné péče nemusí totiž být levnější než lůžka akutní.
Základním problémem financování je nízká platba za státní pojištěnce. Tak například za rok 2002 se očekávají celkové výdaje na zdravotnictví ve výši 168, 2 miliardy korun, ale státní rozpočet z toho zaplatí pouze 14,7 miliard (platby za státní pojištěnce), uvádí se v obecných připomínkách SZP ke střednědobé koncepci, kterou předložilo MZ ČR. Pojišťovny nemohou souhlasit s tím, aby zdravotní péči sice platily pojišťovny, ale o této péči rozhodoval jen stát společně s krajskou samosprávou, uvádí se v připomínkách.
Kothera vidí příčiny potíže financování zdravotního systému především v původně velmi nízko nastavené platbě za státního pojištěnce ( asi 250 Kč/měsíčně). Další příčina spočívá v pomalé valorizaci této částky, která v současné době činí 500,- Kč. Pokud by byly tyto platby valorizovány společně s valorizací platů, činil by dnes příspěvek za jednoho státního pojištěnce 1100,- Kč měsíčně.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články