Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 10.Prosinec 2001 Oznámení 

České hromadné sdělovacích prostředky téměř nezaznamenaly významné výročí této humanitární organizace. Jinak tomu bylo např. v sousedním Rakousku kde listopadové vydání rakouského deníku Der Standard vyšlo obaleno do pruhu bílého obvazu na počest oslavy 30. výročí vzniku zdravotnické organizace Médecins Sans Frontieres - Lékaři bez hranic ...

V roce 1971 se z podnětu Bernarda Kouchnera rozhodlo několik francouzských lékařů založit organizaci s názvem Médecins Sans Frontieres - Lékaři bez hranic. Bezprostředním podnětem k založení této organizace byl pocitem bezmoci vyvolaný informacemi o hladovění tisíců obyvatel Biafry (Západní Sahara) a neschopnosti Červeného kříže zasáhnout v politicky obtížné situaci, kdy nebylo zřejmé ani kdo proti komu bojuje.
Ze začátku měly první akce podobu dobrodružných výprav mladých lékařů, které představovaly mediálně vděčnou látku, koncem sedmdesátých let se MSF začala profesionalizovat. Dnes se podílí nejen na odstraňování katastrof a válečných pohrom, ale i na mírových a nenápadnějších misích, jako je osvěta proti AIDS v Rusku, školení laborantů v Kambodži nebo pomoc duševně postiženým v Arménii.
MSF je největší soukromou humanitární organizací, s poměrně decentralizovaným řízením operací. Celkem 450 stálých pracovníků s 2500 dobrovolnými členy a 15 000 místními pomocníky se účastní na zhruba dvou stech projektech v osmdesáti zemích světa. Jednotlivé projekty jsou koordinovány z národních centrál převážně v evropských zemích. MSF nemá žádné hlavní sídlo, pouze pět zásahových centrál (Paříž, Barcelona, Ženeva, Amsterdam, Brusel), k nimž je přiřazeno devatenáct regionálních sekcí. Roční rozpočet organizace se blíží v přepočtu devíti miliardám korun.
Zhruba třetinu členů organizace tvoří lékaři, další třetinu zdravotní sestry a ošetřovatelé a zbytek jsou automechanici, inženýři nebo účetní, kteří mají na starosti správní a technické zabezpečení akcí.
Lékaři bez hranic se nikdy nevyptávají na politické pozadí daného konfliktu. Jejich cílem je pomoc postiženým, nikoliv podpora z některé z bojujících stran. Etická otázka, zda i pachatelé zločinců mají nárok na lékařskou pomoc, je podle nich neslučitelná s lékařským slibem. K další z přísně dodržovaných zásad patří absolutní zákaz zbraní. V objektech ani vozidlech MSF nesmějí být žádné zbraně, ani pro osobní obranu.
Organizace nemá žádný mezinárodní mandát a nevztahují se na ni podobné úmluvy jako například na Červený kříž. Jedinou ochranou je proklamovaná mírumilovnost a důvěryhodnost.
V roce 1999 organizace Lékaři bez hranic obdržela Nobelovu cenu za mír.
2001-12-10
Zdroj:Strategie a ČT


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém