Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 07.Červen 2002 Oznámení 

Všechny živé organismy na Zemi jsou založeny na jednoduchém principu uchovávání genetické informace v dlouhé dvojšroubovicové molekule DNA (deoxyribonukleové kyseliny) - komplexu tvořeného dvěma dlouhými molekulami vzájemně stočenými do dvojité spirály, jejím přepisu pomocí kratších molekul RNA (ribonukleové kyseliny) a posléze jejího promítnutí do syntézy mnoha tisíc různých enzymů (biologických katalyzátorů), řídících strukturu a průběh všech složitých biochemických procesů v systému nazývaném organismus. Právě objevení tohoto principu bylo patrně největším objevem druhé poloviny minulého století ...

Popsaný princip je nejen shodný pro všechny organismy, ale i jeho "technická realizace" je pro všechny organismy prakticky totožná. Víme, že genetická informace je kódována univerzálním čtyřpísmenným kódem, který reprezentují čtyři různé báze (segmenty) na molekule DNA - adenin (A). guanin (G), cytosin (C) a tymin (T). Tyto báze jsou párové v tom smyslu, že dvojice A - T a G - C jsou prostorově komplementární. Pořadí bází na dlouhé molekule DNA představuje "zápis" genetické informace. Druhá molekula šroubovice - komplementární molekula DNA - má na protějších místech párové báze. Tato struktura umožňuje přepis genetické informace tak, že se - po rozvinutí dvojšroubovice - podle jedné molekuly vytváří molekula komplementární složená z párových bází. Víme také, že "informační smysl" mají vždy trojice bází jdoucích za sebou, tzv. kodón. Ty představují kód vždy pro jednu aminokyselinu, která je základním stavebním kamenem bílkovin, tedy i enzymů řídících procesy v lidském organismu. Pořadí kodónů na příslušném řetězci DNA (resp. po přenosu na RNA) tak kóduje pořadí aminokyselin v bílkovině, která je v této části genetické informace zakódována.
Všechny bílkoviny známé z živých organismů jsou tvořeny pouze dvaceti aminokyselinami (i když aminokyselin existuje mnohem více), různých kodónů - třípísmenných kombinaci ze čtyř prvků - však může být celkem 64. Některé kodóny totiž kódují stejné bílkoviny a některé naopak vůbec žádné (nesou informaci o začátku a konci sekvence kódující určitou bílkovinu). Na otázky proč se biologický kód vyvinul právě takto a zda tomu někdy v historii života na Zemi bylo jinak neumíme dosud odpovědět. Zajímavý pohled na tento problém vrhají však nové objevy vědeckého týmu vedeného Ichiro Hiraem a Shigeyukim Yokohamou v rámci projektu Yokohama Cytologic Project v japonském Saitama, který přistoupil k tomuto problému zcela originálním způsobem. Japonský tým překročil totiž omezení daná přírodou tím, že syntetizoval nový pár komplementárních bází, nazývaných v jejich článku v Nature Biotechnology S a Y. Mají stejné vlastnosti jako přírodní báze A, G, C a T a proto se podařilo je navázat do molekul dvojšroubovice DNA bez jejich poškození. Analogickým postupem zabudovali nové báze do molekul RNA a systému zajišťujícího promítnutí genetické informace od syntézy bílkovin tak, že nově vzniklým kodónům (obsahujícím některou z nově syntetizovaných bází) přiřadili aminokyseliny, které dosud do bílkovin v normálních živých organizmech zabudovány nejsou. Vytvořili tím systém - představující rozšíření existujících živých systémů - který umožňuje v genetické informaci kódovat vytváření molekul z většího počtu aminokyselin než je původních 20, používaných přírodou. Funkci tohoto systému prověřili zatím pouze v extraktu bakteriálních buněk : syntéza "nepřírodní" bílkoviny v něm skutečně proběhla. Souběžně s japonským týmem se touto problematikou zabýval tým ze Scripps Reseach Institue v La Jolla (Kalifornie, USA) vedený Peterem Schultzem a Lei Wangem. Poněkud jinou technologií se jim podařilo modifikovat bakteriální mechanismus exprimace (vyjádření) genetické informace tak, že vytvářel bílkoviny složené z 21 místo 20 aminokyselin. "Nepřírodní" bílkoviny tak dokázali vytvořit přímo v živé (bakteriální) buňce. Uvedené výsledky jsou pouze prvními kroky na cestě, jejíž konec lze dnes pouze stěží dohlédnout. Nejen, že mohou přinést řadu odpovědí na otázky související se vznikem a podstatou života, ale mohou mít i nedocenitelné praktické přínosy. Syntéza "nepřírodních" bílkovin může přinést nejen enzymy s funkcí lepší než přírodní enzymy, ale i řadu nových sloučenin se zcela novými chemickými vlastnostmi s velmi širokou paletou použití.
20. 5. 2002
Autor: red.
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení