Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 27.Květen 2002 Oznámení 

Podle agentury Reuters je čtvrtina Američanů obézní, což znamená že mají BMI (index tělesné hmotnosti, Body Mass Index) nad 30 a 60% má nadváhu (mají BMI nad 25). Každému, kdo kdy Američany viděl, to přijde silně přehnané - celých 85 % s nadváhou nebo obezitou?

Jako potenciální "léky proti obezitě" byly na myších testovány 3 typy bílkovin. Fungování enzymu PTP1B (protein tyrosinfosfatáza 1B), jež umožňuje dle pokusů na myších přejídání tuky a cukry bez tloustnutí, má svou logiku - tyrosinfosfatáza hraje významnou roli v energetickém hospodářství organismu. Když je protein PTP1B spojen u myší s obezitou, není divu, že působí na leptin (hormon tukové tkáně, který však u člověka na rozdíl od myší nesnižuje hlad) a na inzulin. Třeba se podaří vyrobit pilulku, která bude PTP1B blokovat - bude to ale trvat dlouho a kdoví, co vše to bude u lidí dělat. Už samo ohlášení takové pilulky zvedne ceny akcií vyrábějící firmy, tak jako tomu bylo s leptinem - než bublina splaskla. Někdo na tom mezitím hodně vydělal. Další testovaný protein (Acrp 30, adipocyte complement - related protein) má podobnou šanci, přes své podivné jméno ...

Nejserioznější se zdá být přístup pracovníků Univerzity v Cambridge. Testovali enzym UCP3 (uncoupling protein, rozpojovací protein), jež odděluje normálně v organismu spřažené chemické reakce oxidaci a fosforylaci (vzpomeňme, že první zmiňovaný protein je fosfatáza) Výsledkem je zvýšený výdej energie jako tepla a tudíž hubnutí - už kdysi dávno se to zkoušelo s jiným "rozpojovačem", dinitrofenolem, naneštěstí ničícím játra. Obecně stále platí, že všechny "rozpojovače oxidace od fosforylace" jsou toxické!
16. 5. 2002
Autor: Vratislav Schreiber, endokrinolog
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení