Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 28.Leden 2002 Oznámení 

Již od dob Ambrosia Parre se věnuje velká péče ošetřování ran, především jejich čistotě a boji s infekcí. Klasickým způsobem ošetřování ran je převazování suchým obvazem, někdy s aplikací masti pod obvaz. Představa, že na léčení ran se již nedá mnoho změnit, a že tento klasický způsob je nejlepším, byla překonána moderním výzkumem.
Nová metoda tzv. vlhkého hojení spočívá v udržování rány ve vlhkém prostředí, které je pro odkryté poraněné tkáně mnohem přirozenější. Požadavky na funkci krytu rány a prostředí jím vytvářené jsou různé podle fáze hojení rány. Postup hojení je ovšem stejný, ať se jedná o popáleninu, bércový vřed či proleženinu. Nejdříve je rána vyplněna gelem, který absorbuje nečistoty a sekret z rány, a do své struktury pojme a "uzavře" i bakterie. Zároveň zabraňuje vysychání rány - vytvoření krusty u běžně ošetřené rány výrazně zpomaluje hojení ...

V další fázi hojení dochází k vývoji tzv. "granulací"- nové tkáně, která vyplní vzniklý defekt. Zde již není potřeba čištění, rána se proto překrývá gelem udržujícím vlhkost. Přes průhlednou fólii vidíme stav rány, převazy se tedy provádějí přesně tak často, jak je třeba, bez zbytečného odhalování rány, při kterém hrozí poškození křehké granulační tkáně a zvyšuje se riziko infekce. Typ obvazu se tedy liší podle fáze hojení rány, které je přesně přizpůsoben. Čištění rány je rychlejší, méně dochází k zanesení infekce.
Velkou výhodu mají tyto obvazové materiály především u popálenin, kde zabránění úniku tekutin z velkých ranných ploch bývá problémem. U bércových vředů výrazně napomáhají rychlé reepitelizaci, která je v terénu špatně prokrvené tkáně vředu obtížná. V budoucnu je očekáván výrazný přechod k metodě vlhkého hojení, především u ran komplikovaných. Na malou oděrku si pravděpodobně i v budoucnu dáme klasickou náplast.

Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)
Autor: Alena Dvořáková
15.1.2002


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení