Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 18.Březen 2003 Zdravotní rádce 

Těhotenství a porod jsou přirozenými ději, na jejichž konci by měla vzniknout nová rodina - zdravý novorozence a jeho šťastní a spokojení rodiče.
V průběhu těhotenství, s blížícím se termínem porodu, se u budoucí maminky stále naléhavěji objevují otázky týkající se porodu. V jaké porodnici rodit? Poznám začátek porodu? Kdy máme odjet do porodnice? Má být budoucí tatínek u porodu? Máme se zúčastnit předporodního kurzu?
Na tyto a jiné otázky se pokusíme nalézt odpověď v následujících řádcích.


Výběr porodnice
Možnost výběru porodnice je v některých regionech omezena jejich velkou vzdáleností od místa bydliště rodičky. Je doporučeno vybrat si porodnici vzdálenou maximálně 30 minut jízdy autem. Rozhodnutí o výběru porodnice by měl pár učinit na základě vlastních zkušeností a požadavků (z předchozího porodu, předporodního kurzu apod.) doplněných o doporučení ošetřujícího gynekologa. Dobré technické zázemí, odborná zdatnost a vstřícnost zdravotnického personálu jsou základními předpoklady pro získání důvěry a pocitu bezpečí budoucí rodičky.

Budoucí tatínek u porodu?
V posledních deseti letech výrazně stoupl počet párů, u kterých byl budoucí otec přítomen při porodu. V současné době tento počet tvoří 25 % až 30 % všech porodů. Není snad nutno zdůrazňovat, že účast otce u porodu by měla být oboustranně chtěná. V případě negativního postoje jednoho z partnerů je třeba toto rozhodnutí plně respektovat.
Rodičky vnímají pomoc svého partnera vesměs pozitivně. Přítomnost budoucího otce je pro rodičku psychickou podporou a určitým zázemím. Pro nastávajícího tatínka jsou pak jistě nezapomenutelným zážitkem první okamžiky narození jeho potomka.

Předporodní kurz
Většina porodnic pořádá pro budoucí rodiče tzv. předporodní kurzy. Jsou vedeny zkušenou porodní asistentkou, popřípadě lékařem.
Kurzy obvykle obsahují části teoretickou a praktickou. V teoretické části je popisován fyziologický průběh porodu, často doplňovaný obrazovou dokumentací, a vlastní pobyt obou partnerů na porodním sále. V praktické části je věnována pozornost těhotenskému cvičení, nácviku dýchání a tlačení při porodu.
Součástí předporodního kurzu by měla být i návštěva porodního sálu a poporodního oddělení. Seznámení se s prostředím na porodním sále a poporodním oddělení pomůže, kromě jiného, odstranit i strach nastávající maminky z cizího, neznámého prostředí.

Období před porodem a v porodnici
Mezi 8. a 9. měsícem těhotenství obvykle odesílá obvodní gynekolog těhotnou ženu do prenatální ambulance v té porodnici, kam nastávající maminka dochází až do porodu. V tomto období je již vhodné mít doma připraveny všechny potřebné věci do porodnice (jejich seznam najdete na konci letáčku).
Při nástupu pravidelných a stále sílících děložních stahů, jejichž interval se zkracuje na 10 minut a méně, by se měli budoucí rodiče odebrat do porodnice. Rovněž, pokud dojde k odtoku plodové vody, a to i bez pravidelné děložní činnosti (tj. stahů), je vhodné další sledování rodičky již v porodnici. Součástí příjmu na porodním sále je sepsání anamnézy (předchorobí), vyšetření lékařem a provedení kardiotokografického záznamu (snímání srdeční akce plodu a děložní činnosti rodičky).
Po přípravě, která obvykle zahrnuje vyprázdnění střev a osprchování rodičky, odchází pár do připraveného pokoje, kde společně zůstává až do porodu dítěte. K těmto účelům vybavený pokoj poskytuje budoucím rodičům dostatek soukromí a volnosti. Rodička s pomocí partnera využívá podle své potřeby sprchy, uvolňující sezení na míči nebo prostě odpočívá na lůžku. Celý průběh porodu pečlivě sleduje porodní asistentka, jenž pravidelně poslouchá srdeční ozvy plodu a společně s ošetřujícím lékařem rodičku vyšetřuje. Vlastní porod probíhá na porodním lůžku nebo v poloze, která rodičce nejlépe vyhovuje. Po porodu a nezbytné prohlídce dítěte pediatrem (dětským lékařem) zůstává novorozenec na pokoji s rodiči. Zde je přikládán k prsu novopečené matky.
Z porodního sálu je po dvou hodinách maminka s dítětem odvážena na poporodní oddělení, kde zůstávají (pokud nenastanou komplikace) čtyři až pět dní. V současné době již některé porodnice umožňují otci zůstat v průběhu hospitalizace společně s rodičkou a novorozencem na pokoji.
Dítě není automaticky pojištěno u pojišťovny své matky, a proto po obdržení rodného listu dítěte (po porodu) jsou rodiče povinni přihlásit své dítě k některé ze zdravotních pojišťoven.

Seznam věcí, které by si měla vzít nastávající maminka do porodnice
  • Malou příruční tašku na toaletní potřeby.
  • Ručník, mýdlo, zubní kartáček a pastu.
  • Bavlněné spodní kalhotky.
  • Těhotenské podprsenky.
  • Noční košili, župan.
  • Přezuvky.
  • Těhotenskou legitimaci.
  • Průkaz zdravotní pojišťovny, oddací list, občanský průkaz.
  • Vybrané jméno dítěte.
  • Rodné číslo manžela.

    Společný pobyt páru v porodnici, před porodem i po porodu je bezesporu přínosem pro všechny členy nově se tvořící rodiny.


    Autor: MUDr. Jaroslav Hulvert
    Recenze: MUDr. Radovan Turyna
    © Státní zdravotní ústav Praha, 2000


    - Vytisknout stránku -

  •   Související odkazy
     Více z Tématu - Zdravotní rádce