Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 25.Březen 2003 Články 

Společnost Ernst & Young provedla celosvětovou analýzu týkající se fúzí a akvizic v sektoru medicíny a farmacie. Z výzkumu vyplývá, že oproti roku 2001, kdy počet fúzí a akvizic činil 1336, klesl tento počet v roce 2002 na 1222 v celkovém objemu 100,5 miliard USD. Jedná se tedy o meziroční pokles počtu fúzí a akvizic o 8,5 %. Výzkum byl proveden ve třech oblastech: Spojené státy, Evropa a ostatní země (včetně Kanady a Mexika). Spojené státy se i nadále řadí před další dvě oblasti, pokud jde o objem i počet uskutečněných fúzí a akvizic v tomto sektoru.

V roce 2002 bylo na celém světě v oboru medicíny a farmacie zaznamenáno celkem 1 222 fúzí a akvizic, což je o 8,5 % méně než v roce 2001 (1336). Objem fúzí a akvizic v roce 2002 činil 100 miliard USD, tedy o 12 % méně než v roce 2001, kdy objem dosáhl 114 miliard USD. Objem transakcí zahrnuje pouze ty fúze a akvizice, jejichž hodnota byla zveřejněna (597 transakcí). Mezi prvních deset největších transakcí patří například transakce v hodnotě 59,515 mil. USD mezi americkými firmami Pfizer a Pharmacia (viz tabulka).

Příčinu poklesu počtu a objemu fúzí a akvizic lze vidět v kombinaci všeobecných ekonomických faktorů a některých aspektů, které jsou specifické výhradně pro odvětví medicíny a farmacie. Od tragických událostí 11. září došlo všeobecně ke zpomalení aktivity světového hospodářství. K tomu se přidaly účetní skandály, které narušily důvěru investorů v oznamované hospodářské výsledky firem. Jedním z následků bylo zablokování kapitálových trhů takže bylo velmi těžké získat finanční prostředky potřebné pro fúze a akvizice. Potenciální investoři jsou mnohem opatrnější a hodnotí společnosti spíše podle finančních ukazatelů než podle strategických kroků.

Podle průzkumu Ernst & Young zůstávají Spojené státy nejaktivnějším regionem, co se týče fúzí a akvizic v odvětví medicíny a farmacie. Fúze a akvizice, které se týkají cílových firem pocházejících z USA, představují 46 % všech fúzí a akvizic, přičemž o zbytek se rovným dílem dělí Evropa a ostatní země. Transakce směřující do Spojených států rovněž představují celých 83 % celkové oznámené hodnoty transakcí, a to zejména díky dominantnímu postavení této země v nejhodnotnějším sektoru pokud jde o fúze a akvizice, farmacie a biotechnologie. Z 84 miliard USD, které představují hodnotu transakcí týkající se cílových podniků z USA, je celkem 67 miliard USD z oblasti farmacie a biotechnologie.

Objem fúzí a akvizic v odvětví medicíny a farmacie realizovaných firmami v rámci USA v roce 2002 mírně poklesl. V roce 2002 činil objem těchto transakcí 82 miliard USD a v roce 2001 88 miliard USD. Objem fúzí a akvizic realizovaných v USA zahraničními společnostmi poklesl v roce 2002 na 1,8 miliardy USD, což je přibližně jedna třetina hodnoty z roku 2001 (5,1 miliard USD).

Opačný vývoj můžeme sledovat v Evropě, kde se objem zahraničních fúzí a akvizic v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. V roce 2001 totiž činil jejich objem 2,3 miliard USD a v roce 2002 se objem zvýšil na 5,3 miliard USD.

Podle analýzy Ernst & Young byly fúze a akvizice v odvětví medicíny a farmacie v minulém roce z geografického pohledu poněkud jednostranně zaměřené. Pouze 169 fúzí a akvizic směřovalo v roce 2002 za hranice tří již zmiňovaných oblastí (USA, Evropa a ostatní země). Celková hodnota těchto fúzí a akvizic (u těch transakcí, kde byla podniky zveřejněna) dosáhla 8,8 miliard USD.

Podle průzkumu Ernst & Young existují v odvětví medicíny a farmacie stále určité specifické aspekty, které podporují realizaci fúzí a akvizic. I přes rostoucí tlaky investorských skupin a zmenšující se hotovostní rezervy biotechnologických společností se mezi evropskými společnostmi působícími v oblasti farmacie a biotechnologie neobjevila žádná významná konsolidace. Výrazným novým trendem je zahájení rozsáhlých fúzí a akvizic mezi účastníky biotechnologického trhu.

Globalizace trhů představuje jeden z klíčových prvků, které stojí za fúzemi a akvizicemi ve farmaceutickém průmyslu, i když se jedná o stále vysoce fragmentovaný trh – žádná společnost nemá větší než 10% tržní podíl. Otázka efektivnosti nákladů a změny regulačního prostředí v oblasti péče o pacienty dostávají společnosti pod velký tlak. Nové podniky v tomto sektoru vznikají v současné době hlavně změnami vlastnictví. Fúze a akvizice firem vyrábějících zdravotnickou techniku jsou z velké části vedeny potřebou těchto firem zajistit si vyšší tržní podíl a posunout se směrem ke komplexnějšímu produktovému portfoliu.

10 největších fúzí a akvizic uskutečněných v roce 2002
Datum uskutečněníKupovaná firma ZeměKupující firma ZeměHodnota transakce(v mil. USD)
Červenec Pharmacia USA Pfizer USA 59,515
Duben Trigon Healthcare USA Anthem USA 3,981
Září Roche-Holding Vitamin Division Švýcarsko DSMNizozem 2,210
Prosinec Instrumentarium FinskoGeneral ElectricUSA1,974
Říjen Nycomed Pharma Norsko CSFB Private Equity USA 1,126
Říjen Health Midwest USA HCA USA 1,125
Červen Syncor International USA Cardinal Health USA1,096
Březen Arnersham Biosciences Švédsko Amersham UK 1,000
Duben Unilab USA Quest Diagnostics USA 886
Srpen Lek Pharmaceuticals Slovinsko Novartis Švédsko851


Zdroj: Ernst & Young



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články