  Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled... |
|
       |
První pomoc - popáleniny, úžeh
|
Poranění teplem, popáleniny Popáleniny jsou způsobeny kontaktním účinkem vysoké teploty na povrch lidského těla. Zrádnost je v tom, že hluboká popálenina III. stupně (která nebolí, neboť zničí nervová zakončení) je pro zraněného tragičtější než bolestivá popálenina povrchnějšího II. stupně, při níž může dojít k rozvoji šoku, infekci a otravě z odumřelých tkání.
Závažnost celkového postižení závisí také na ploše popáleného povrchu těla v procentech. Pro orientaci se u dospělého hodnotí rozsah takto: 1 % = velikost dlaně. Pro rychlou orientaci poslouží u dospělého také tzv. devítková soustava - viz obr. 25a.
 Obr. 25a Devítková soustava hodnocení popálené plochy
Při první pomoci u popálenin nejdříve: Uhaste požár, přerušte působení tepla a odstraňte nepřilnutý! horký oděv. Ihned začněte chladit popálenou plochu, především na končetinách, oplachováním nebo proudem studené vody (po dobu l0 - l5 minut). Zmírní to bolest a zabrání pronikání tepla do hloubky - viz obr. 25b.
Obr. 25b-c První pomoc při popálení a opaření
b) oplachování popálené končetiny studenou vodou c) okamžité svlečení oděvu při opaření
Na popálenou plochu nic nedávejte a nesypte ani ji nepotírejte, jen ji zabalte do čisté látky (vyžehleného ručníku, prostěradla apod.). Jsou-li popálené oči, vyplachujte je čistou vodou a čistě zakryjte. Popálenina je především celkovým poraněním a plocha větší než l5 % u dospělého a l0 % u dětí a starších osob je závažným poraněním. Takto popáleným nedávejte nic jíst ani pít, jen jim svlažujte rty a zajistěte odbornou pomoc.
Úžeh (sluneční úpal) Je déletrvající účinek slunečních paprsků na nekrytou hlavu (jde o místní působení slunce na nekrytou hlavu při dlouhých cestách, u moře, na horách), kdy dojde k zarudnutí kůže. Dostaví se bolesti hlavy, zvracení, nevolnost, zvýšená teplota.
První pomoc: Uložit postiženého do stínu, uvolnit jeho oděv. Přiložit studený obklad na hlavu. Nezlepší-li se stav, případně jde-li o postižení dítěte, zajistit odbornou pomoc. (Od tohoto stavu je nutno odlišit celkové přehřátí těla v horkém a vlhkem přesyceném prostředí - vyžaduje ihned odbornou pomoc.)
 Autor: MUDr. Jaromír Hrabovský, CSc. Recenze: prof. MUDr. Kamil Provazník, CSc. Kresby: Zlatuše Novotná © Státní zdravotní ústav 1997
- -
|
|
 |
|