Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 31.Březen 2003 Kdo je Kdo Historie

Obor: vnitřní lékařství
* 1. 12. 1889 Slavkov u Brna
+ 29. 10. 1968 Praha

Za studií na pražské lékařské fakultě, na které studoval jako vojenský stipendista, pracoval jako demonstrátor a volontér na kožní a I. lékařské klinice. V té době také absolvoval studijní cestu do Paříže.
Promoval v roce 1912 a zpočátku působil na I. lékařské (interní) klinice externě a v letech 1914 – 1919 byl asistentem prof. Emericha Maixnera. Po jeho odchodu do penze odjel pracovat do československé nemocnice v Tomsku na Sibiři. Svůj pobyt v zahraničí zakončil studijními cestami do Německa, Japonska, USA a Francie.
Po svém návratu do Československa byl v roce 1920 pověřen budováním lékařské fakulty v Bratislavě a zřízením tamního ústavu pro všeobecnou a pokusnou patologii. Habilitoval se pro vnitřní nemoci a byl pověřen vedením propedeutické kliniky.
Ve svých 32 letech byl jmenován mimořádným profesorem klinické propedeutiky a do roku 1930 byl přednostou kliniky stejného názvu. V roce 1927 byl jmenován řádným profesorem, 1929/30 byl děkanem lékařské fakulty na Komenského univerzitě. V roce 1931, po odchodu stávajícího přednosty Kristiána Hynka do Prahy, převzal vedení místní interní kliniky. V roce 1938 musel jako mnoho českých učitelů odejít z Bratislavy a v období 1939 - 1940 působil jako řádný profesor vnitřního lékařství na Lékařské fakultě MU v Brně. V roce 1942 se vrátil do Prahy, kde pracoval v motolské nemocnici jako přednosta interního oddělení a v období 1943 – 46 jako její ředitel. V roce 1948 byl přijat profesory a v roce 1950 byl jmenován přednostou I. interní kliniky, v jejímž čele stál do roku 1960. Byl výjimečně vzdělaný, kromě oboru i v hudbě a literatuře. Ze širokého oboru vnitřního lékařství se nejvíce věnoval hematologii.
Spolu s Kristianem Hynkem a Vladimírem Jedličkou je řazen mezi přední československé hematology. Napsal mnoho monografií a učebnic, ze kterých vyniká svojí jedinečností monografie Fyziologie ve vnitřním lékařství, z roku 1941.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo