Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 31.Březen 2003 Kdo je Kdo Historie

Obor: dětské lékařství
* 20. 11. 1829 Praha
+ 13. 4. 1899 Praha

Studoval v Praze na gymnáziu a později na lékařské fakultě, kde získal v roce 1854 doktorát medicíny, později i titul magistra porodnictví. Po praxi ve všeobecné nemocnici v Praze pracoval jako asistent porodnické kliniky. Od roku 1856 vypomáhal v dětské nemocnici (Na Moráni). Zpočátku pracoval i jako pomocný prosektor, a tak jeho odborné práce byly podloženy patologicko-anatomickými nálezy.
Navštěvoval zahraniční pracoviště, kde získával nové zkušenosti. Stal se vyhlášeným odborníkem a velmi vyhledávaným lékařem pro dětské pacienty.
Zabýval se problematikou dětských infekčních nemocí, tuberkulóze, rodící se bakteriologií, byl horlivým propagátorem očkování proti neštovicím. Zastával moderní názory na výživu kojenců.
V roce 1874 se stal primářem v dětské nemocnici. Dbal na to, aby českým dětským pacientům lékaři rozuměli a děti aby rozuměly lékařům. Snažil se proto obsazovat lékařská místa nejen německými, ale i českými odborníky.
Po rozdělení univerzity na českou a německou v roce 1883, připadla dětská nemocnice Na Moráni německé lékařské fakultě a česká si musela pracoviště od začátku vybudovat. Neureutter byl jmenován r. 1884 mimořádným profesorem dětského lékařství české lékařské fakulty. Připadl mu těžký úkol zajistit prostory pro ambulance a lůžka pro dětské pacienty. Z provizorních pracovišť se v roce 1888 mohlo začít ordinovat v domě Na Křižovatce (roh Viničné a Kateřinské). V roce 1891 byla dispozici první dětská lůžka. Nemocnice však stále chyběla. V roce 1896 poskytlo město pražské na stavbu 6 pavilonů české dětské nemocnice pozemek Na Karlově. Základní kámen České dětské nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. byl slavnostně položen v listopadu 1898. Neureutter se dokončení její stavby nedočkal. Nemocnice s 270 lůžky, v té době velmi moderní, začala fungovat od roku 1902.
Bohdan Neureutter zemřel neočekávaně 13. dubna 1899. Nebyl ženatý, ani neměl děti. Celé své jmění, které bylo poměrně velké, odkázal na udržování provozu dětské nemocnice a jiných dobročinných ústavů.
Byl spolupracovníkem OSN, v roce 1899 obržel řád Fr. Josefa. Mnoho let kromě jiného byl i nehonorovaným lékařem Národního divadla (byl i členem správního výboru ND).
Bohdan Neureutter je považován za zakladatele české pediatrie.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo