Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 01.Říjen 2002 Články 

V prvním pololetí letošního roku byl průměrný plat lékaře za 250 hodin práce, tedy včetně přesčasů, 31 692 koruny hrubého. Předpokládali jsme, že v roce 2003 tento plat stoupne, díky novému platovému systému, na nějakých 37 až 38 tisíc korun. Rozhodnutí vlády však způsobilo, že plat lékaře se bude v roce 2003 pohybovat někde na úrovni kolem 33 tisíc hrubého.

Nezapomeňte, že je nedostatek lékařů, že lékaři odcházejí do ciziny za velice lukrativní nabídky. Možnosti uplatnění pro naše lékaře v zahraničí jsou. Tak se třeba stane, že prostě Čechy nebudou ošetřovat Češi, ale přijdou lékaři odněkud z Východu. Máme zkalkulováno, že oddálení platnosti té 16třídní tabulky bude znamenat, že každý lékař se příští rok stane nedobrovolným dárcem 40 až 50 tisíc korun do státního rozpočtu. Prostě vláda každého lékaře připravila o 40 až 50 tisíc korun ročně. Uvedl minulý týden pro list Právo předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek.
K jeho výrokům se také přidal prezident České lékařské komory David Rath, který dokonce ve věci platů lékařů ve státních službách vedl debatu s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou. Rath upozornil, že stále více českých lékařů odchází za výdělkem do ciziny.
"Všichni na zeměkouli od Bangladéše po Kuvajt by chtěli, aby jejich osobní příjmy byly jiné," komentoval v tisku Jan Burian, ředitel FN Brno cíl Lékařského odborového klubu získat pro lékaře trojnásobek platu v zemi a pro sestry 130 procent. Dosavadní tempo růstu příjmů zdravotníků je ale podle Buriana na hraně provozovatelnosti českých nemocnic.
Podle ministryně Součkové porostou mzdy ve zdravotnictví postupně a měly by se do osmi let "významně zvýšit". Neuvedla ale o kolik. Nyní průměrný plat lékařů činí více než dvojnásobek průměrné mzdy ve státě. Její výše je stanovena na 14.200 korun. V EU přitom lékaři berou měsíčně až čtyřnásobek průměrného platu. Součková řekla, že v tomto volebním období se v České republice těžko podaří dosáhnout trojnásobku. Postupné zvyšování bude podle ní záviset i na přístupu zdravotních pojišťoven.
Čtrnáctiprocentní zvýšení příjmů lékařů pro příští rok, které požadovalo na ministryni zdravotnictví vedení lékařské komory, považuje předseda Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý za nebezpečné. "To by některé nemocnice položilo," řekl. Některým nemocnicím totiž opět začíná hrozit, že zůstanou bez léků. Nemají totiž na jejich zaplacení a distributoři už nemíní dlouho dávat na dluh. Příčinou jsou podle Suchého platy lékařů v nemocnicích, které za minulého šéfa resortu Bohumila Fišera rostly výraznějším tempem. "V řadě menších nemocnic teď činí mzdy 50 až 60 procent z celkového obratu. Není divu, že pak nemají na léky," dodal Suchý.
Bývalý ministr Fišer vyhověl sice oprávněným požadavkům lékařů, ale nezajistil odpovídající zdroje. Že zdravotníkům přidali je správný krok, není však možné, abychom tu zátěž nesli my, zdůrazňují distributoři.
Problém s dluhy nemocnic se pravidelně opakují, naposledy v roce 1999. Dosud vždy pomohl stát, který dluhy nějakým způsobem vyrovnal. O tomto neustále se opakujícím se problému jsme už mnohokrát psali. Je zřejmé, že velkodistributoři léků rychle přispěchali aby je náhodou nepředběhli lékaři se svými finančními požadavky. Tento kolotoč se bude určitě i nadále vícekrát opakovat v různých obměnách (možná ještě okořeněn Rathovými – pojišťovnami v roli pijavic nebo tunelářskými managmenty nemocnic atp.)
Řešení by snad bylo oddělit rozpočty a určit předem, kolik peněz kdo může a na co spotřebovat (percentuálně). Pokud mohou mít jednotliví lékaři „lékové limity“ jistě by nebyl problém aby takové limity měly i zdravotnická zařízení. Podobně by mohly být upraveny i mzdové prostředky, které by tvořili určitou a jasně definovanou část rozpočtu. Ubylo by dohadování, věci by byly jasnější. Stojí o to ale někdo?


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články