Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 03.Duben 2003 Kdo je Kdo Historie

Obor: porodnictví a gynekologie
* 18. 7. 1845 Panenské Břežany
+ 29. 12. 1907 Praha

Během studií na pražské lékařské fakultě praktikoval na chirurgické klinice a v ústavu choromyslných, byl také externistou všeobecné a dětské nemocnice.Obrázek:

Doktorem medicíny se stal v roce 1873, nastoupil jako 2. asistent porodnické kliniky pro porodní báby. V období 1874 – 1878 byl na této klinice 1. asistentem (prof. F. Weber). Do roku 1883, kdy habilitoval z gynekologie a porodnictví, pracoval na různých místech v Praze, začal provozovat soukromou praxi, byl na studijní cestě v Německu. Po své habilitaci na docenta se stal ordinářem pro ženské choroby v české poliklinice, k jejímuž založení také přispěl. Od roku 1886 zastával místo primáře českého oddělení nalezince, později vedl v nalezinci kliniku novorozenců a kojenců. Ucházel se o profesuru porodnictví a gynekologie pro lékaře po zemřelém prof. J. Strengovi, ale jmenován byl K. Pawlík.
Mimořádným profesorem porodnictví a gynekologie se stal v roce 1889. V letech 1892 - 1898 byl ředitelem České zemské porodnice a nalezince, zasloužil se o stavbu nalezince nového, který byl dokončen v roce 1901. Na odpočinek odešel v roce 1906. Byl to zkušený diagnostik i praktik, uznávaný porodník. Je řazen mezi zakladatele patologie a terapie nemocí novorozenců a kojenců u nás.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo