Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 01.Říjen 2002 Články 

Taková zpráva se objevila hned v několika novinách. V pozadí zprávy nebylo nic jiného než výzkum firmy Taylor Nelson Sofres Factum, která na toto téma provedla výzkum. Výzkum proběhl v České republice, na Slovensku, v Polska a Maďarsku. Pro zájemce uvádíme výsledky, které nám společnost Taylor Nelson Sofres Factum laskavě poskytla.

Informace o volně prodejných lécích
Středoevropané dávají přednost lékárníkům před doktory.
Zdroje informací o volně prodejných lécích ve střední Evropě.

Lékárníci jsou žádáni o radu ohledně volně prodejných léků častěji než ošetřující lékaři. Vyplývá to ze studie o volně prodejných lécích "OTC Remedies 2002 Study", kterou koncem září publikovala firma Taylor Nelson Sofres (TNS). Současně jsou však lékaři považováni za nejdůvěryhodnější zdroj informací o volně prodejných lécích. Není překvapením, že naopak reklama v médiích je považována za nejméně důvěryhodný zdroj.
V rámci tohoto průzkumu, který byl proveden v návaznosti na regionální kontinuální projekt OTC Track, bylo osloveno více než 4 000 osob z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.
S prosbou o informace o volně prodejných lécích se ve středoevropském regionu již někdy obrátilo na lékárníka 50 % občanů, zatímco na ošetřujícího lékaře pouze 38 %. V rámci celého sledovaného regionu je výjimkou Slovensko - zde se lidé pro radu obracejí na odborníky nejčastěji, 45 % ji hledá v ordinaci u ošetřujícího lékaře a plných 58 % v lékárně. Na opačném pólu jsou Maďaři. Pouze 33 % se radí s lékařem a 38 % s lékárníkem. Také v České republice lidé informace o volně prodejných lécích vyhledávají u odborníků méně, a to zejména u svých ošetřujících lékařů. Činí tak jen 32 %. Pouze lidé s úplným středoškolským a vysokoškolským vzděláním se obracejí s žádostí o informace o volně prodejných lécích na lékaře poněkud častěji. Nejstarší věková skupina, tj. lidé nad 60 let si cení informací od svého lékaře, řadí je mezi důležitý zdroj informací, ale sami se nijak výrazněji aktivně neptají.

Žádal jste někdy o radu ohledně volně prodejných léků:

ČR Maďarsko Polsko Slovensko Celý region

svéholékaře 32% 33% 40% 45% 38%
v lékárně 49% 38% 55% 58% 50%

Analgetika, léky při chřipce, nachlazení a proti kašli, dále pak vitamíny a minerály jsou typy přípravků, kvůli kterým se lidé nejčastěji radí se svými lékaři a s lékárníky v lékárnách.
Další nejčastěji uváděný způsob seznámení se s volně prodejným lékem je vedle informování se u lékařů a lékárníků vlastní zkušenost. V rámci celé střední Evropy se všechny tři výše uvedené způsoby podílejí rovným dílem -vždy 18 %. V Polsku spoléhají na vlastní zkušenost nejméně z celého regionu (pouze ve 13 %). Naopak v České republice vlastní zkušenost volí lidé nejčastěji, ve 23 %, naopak informace od lékařů se podílí pouze 17 %.
Doporučení přátel a známých a také reklama v médiích jsou dalšími častými zdroji informací o volně prodejných lécích v rámci celého regionu (po 17 %). V Polsku získávají informace o volně prodejných lécích nejčastěji právě z reklamy v médiích (23 %). Česká republika se zde opět liší od zbytku regionu. Doporučení známých volí lidé jako druhou nejčastější možnost hned za vlastní zkušeností, tedy častěji než konzultaci s lékárníkem či lékařem. Naopak pouze v 10 % případů získávají informace z reklamy v médiích. Oba tyto způsoby preferují zejména mladí lidé, ale také ženy.
Letáky z lékáren uvádějí lidé jako nejméně často využívaný zdroj informací, a to ve všech sledovaných zemích regionu. V rámci celého regionu jejich podíl činí pouze 8 %. 16 % osob však uvedlo, že si během posledních tří měsíců přineslo domů nějaký leták z lékárny (na Slovensku to byl téměř každý čtvrtý z oslovených). Zájem o letáky i informace v nich ukryté mají v ČR mnohem více ženy než muži.


Jak získáváte informace o volně prodejných lécích?
ČR Maďarsko Polsko Slovensko Celý region

z vlastní zkušenosti 23% 17% 13% 17% 18%
od přátel / známých 20% 17% 15% 17% 17%
od lékařů 17% 19% 17% 19% 18%
od lékárníků 19% 15% 18% 19% 18%
z letáků v lékárně 7% 6% 9% 11% 8%

V rámci celého regionu považují lidé za nejspolehlivější informace o volně prodejných lécích ty, které získají od lékaře nebo na základě vlastní zkušenosti. Jejich spolehlivost hodnotili pomocí pětibodové škály, kde 5 bodů znamenalo nejvyšší spolehlivost a 1 bod naopak nejnižší. Výsledné průměrné hodnocení spolehlivosti informací poskytnutých lékařem bylo 4,52 a informací získaných na základě vlastní zkušenosti 4,45. Naopak za nejméně spolehlivé lidé považují informace získané z reklamy v médiích (3,12), ale i z letáků nabízených v lékárnách (3,53).

Jaký je Váš názor na spolehlivost informací, podle toho, jak jste je získal/a?:

ČR Maďarsko Polsko Slovensko Celý region

z vlastní zkušenosti 4,63 4,55 4,56 4,22 4,45
od přátel/známých 3,98 3,62 3,93 3,55 3,72
od lékařů 4,54 4,73 4,60 4,35 4,52
od lékárníků 4,42 4,59 4,44 4,28 4,40
z reklamy 3,20 3,32 3,19 2,91 3,12
z letáků v lékárně 3,67 3,62 3,73 3,40 3,53

Jak již bylo zmíněno výše, jsou to v České republice ženy, které se více zajímají o informační letáky v lékárnách. Souvisí to zcela jistě i s tím, že ženy chodí do lékáren mnohem častěji než muži a ve velké míře zajišťují léky i pro ostatní členy domácnosti.

Mgr. Jitka Lipovská, Healthcare Manager, řekla:
"To, jak malý počet lidí se u nás obrací s prosbou o informaci o volně prodejných lécích na lékaře, je alarmující. Lidé si rady lékařů velmi cení a považují je za velmi spolehlivé, ale sami se aktivně neptají. Může to plynout i ze zdejšího vztahu "lékař-pacient", kde lékař není v roli rovnocenného partnera, na kterého je možné se obrátit se svými dotazy. Bohužel zde stále setrvává zažité rozdělení rolí "lékař odborník - nesvéprávný pacient", které v nás všech bylo pěstováno v uplynulém období. Tady je možné hledat prostor pro změnu, a tím zlepšit informovanost o volně prodejných lécích, o které se v poslední době u nás hodně diskutuje."

Poznámka:
OTC Track je kontinuální syndikovaná studie, která s měsíční periodou sleduje vývoj na trhu volně prodejných léčiv. Mezi hlavní sledované veličiny patří znalost značek i reklamy, frekvence použití, plánovaný nákup. Zjištěné údaje jsou analyzovány v souvislosti s dalšími faktory, které na trh působí. V současné době studie probíhá v rámci analgetik, přípravků proti chřipce a nachlazení včetně přípravků proti kašli, bolesti v krku a nosních kapek, dále pak vitamínu a minerálů, ale také zubních past a kartáčků. V budoucnu se plánuje s rozšířením o další kategorie volně prodejných léků.
Studie OTC Remedies 2002 Study proběhla v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku v červenci a srpnu tohoto roku. V každé zemi se jednalo o reprezentativní vzorek o velikosti přibližně 1 000 osob starších 15 let.
Zdroj: TNS


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články