Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 07.Květen 2003 Články 

Obavy zdravotnických odborů o osud českého zdravotnictví nejsou ničím novým. Odbory opakovaně v průběhu přípravy reformy veřejné správy, ale i předtím, poukazovaly na skutečnost, že problematika veřejných služeb je vládami opomíjena. Chybějí pravidla pro udělování oprávnění k jejich poskytování, pro jejich regulaci, pro zajištění spravedlivého přístupu občanů k nim včetně problematiky jejich financování. V poslední době existuje reálná možnost, že se pro občany zhorší dostupnost i kvalita zdravotní péče.


Změna hospodářsko-právní formy nemocnic je podle některých krajských hejtmanů jediným řešením, jak se vyhnout dluhům, které kraje dostaly do vínku společně s převodem nemocnic z pravomoci státu na kraje. Při změně hospodářsko-právní formy (z příspěvkových organizací na např. akciové společnosti) se nemocnice vzdálí přímé působnosti krajských zastupitelstev, protože nebudou řízeny přímo jimi, ale prostřednictvím vlastních orgánů obchodních společností a obecně prospěšných společností. Nemocnice se vymaní z působnosti řady právních předpisů, které upravovaly činnosti ve veřejném zdravotnictví, včetně pravidel pro zadávání veřejných zakázek či veřejných výběrových řízení, zkomplikuje se vyřizování stížností pacientů, podstatně se zhorší možnost veřejné kontroly.
Jestliže však je objektivně zjištěno, že poskytování nemocniční zdravotní péče je neprofitabilní (tzn. že nemocnice plnící veřejnou zakázku v plné šíři nejsou schopny tvořit zisk), pak jsou na místě obavy, že nemocnice mohou dosáhnout alespoň vyrovnaného hospodaření pouze na úkor rozsahu či kvality poskytované péče nebo snížením nákladů na úkor svých zaměstnanců.
10. 4. 2003
Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZSP)
Zpracoval:


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články