Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 22.Květen 2003 WHO 

otevřeli 19. května 2003 v Ženevě. Desetidenním diskusím dominuje aktuální otázka epidemie těžkého syndromu akutního respiračního selhání (SARS). Účastníci shromáždění, které bude trvat do 28. května 2003, zvolí nového generálního ředitele Světové zdravotnické organizace a schválí rámcovou konvenci o kontrole tabáku . Shromáždění se zúčastní experti a ministři zdravotnictví ze 129 členských zemí WHO. Na shromáždění také promluvila česká ministryně zdravotnictví Marie Součková. Text projevu následuje.

Vážení ministři, madam Brundtlandová, Vážení delegáti, dámy a pánové,
dovolte mi, abych využila této příležitosti a vyjádřila své díky a svůj obdiv pracovníkům Světové zdravotnické organizace, kteří se podíleli na přípravě dokumentů a doporučení k SARS.
Ráda bych využila také této příležitosti k tomu, abych Vás velmi stručně informovala o opatřeních, přijatých v České republice. Jsem ráda, že mohu oznámit, že zatím nebyl na území České republiky zjištěn „ suspected or probable case“ SARSu, přesto že osoby, přilétající na mezinárodní letiště v Praze Ruzyni jsou informováni o „case definition“ SARSu a tom, že mají-li příznaky nebo objeví-li se u nich příznaky do 10 dnů po příletu, odpovídající SARS a splňují-li epidemiologickou část zmíněné definice, mají kontaktovat svého lékaře nebo „ Public Health Center“, který zajistí jejich izolaci a vyšetření na vybraném infekčním oddělení a v případě, že je k tomu důvod, i mezinárodní hlášení. V „National Public Health Institute“ v Praze je zajištěna laboratorní diagnostika s využitím metody PCR a elektronové mikroskopie. Je zajištěn postup pro zjišťování a další sledování kontaktů pro případ importu SARS. Tento systém je právě v těchto dnech doplňován ještě zavedením t.zv. „landing cards“, který spočívá v tom, že na všech letištích v České republice budou všichni přilétající vyplňovat karty, jejichž cílem bude v případě potřeby identifikovat všechny osoby z paluby letadla, v kterém by přiletěla na území ČR osoba, u které by byl následně zjištěn SARS. Tyto karty budou obsahovat m.j. místo pobytu přilétajícího v ČR a které tak v případě potřeby umožní identifikaci a sledování shora zmíněných kontaktů osoby se SARS. Uvedený systém může být neobyčejně užitečný i v případě importu jiných vysoce nebezpečných infekcí jako např. hemoragických horeček Ebola, Marburg nebo Lassa. Snažíme se i o vytvoření podmínek pro postup v případě objevení se vysoce nebezpečných infekcí, přitom využíváme samozřejmě i zkušenosti s prevencí zavlečení a šíření SARS.
Dále mi dovolte, abych poděkovala všem, kteří se podíleli na vzniku Rámcové úmluvy o kontrole tabáku. Přesto, že je tato Úmluva rámcová, snaží se mobilizovat pozornost a zdroje světového společenství, které by napomohly zvládnout tabákovou pandemii. Předpokládá se, že nebudou-li realizována důrazná opatření, zvýší se počet úmrtí v důsledku užívání tabákových výrobků na 10 miliónů ročně. Proto je nutné vytvořit vhodné nástroje k zamezení takovémuto počtu úmrtí. Jedním z takovýchto nástrojů je právě Rámcová úmluva o kontrole tabáku. Proto všichni, kterým záleží na lidském zdraví, by měli tuto Úmluvu přijmout a realizovat tak její stanovená opatření.
Rovněž mi dovolte poděkovat za dokument WHO Zdraví 21. Dokument Zdraví 21, který obsahuje 21 cílů se stal pomocným koncepčním materiálem v ČR, jak zlepšit zdraví populace. Dokument byl přijat usnesením vlády České republiky v říjnu roku 2002 k Dlouhodobému programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva. Dokument „Zdraví pro všechny v 21. století“ představuje racionální, dobře strukturovaný model komplexní péče společnosti o zdraví a jeho rozvoj.
Dále bych velmi ráda ocenila nejenom WHO, ale i ty státy, kteří se podílejí na humanitární pomoci v Iráku. Česká republika se také podílí na humanitární pomoci v Iráku, kam vyslala lékaře a zdravotnický personál. Tito odborníci se podílejí na obnovení fungování jedné z tamních nemocnic. Jelikož žijeme v 21. století, pokládám takovouto pomoc od rozvinutých států státům nacházejícím se v situaci jako Irák, za samozřejmou.

Vážení ministři, madam Brundtlandová, Vážení delegáti, dámy a pánové, děkuji Vám za pozornost.

Zdroj:WHO,TASR,MZ ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - WHO