Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 13.Červen 2003 Články 

Češi nebudou schopni financovat své zdravotnictví, tvrdí studie OECD, kterou 11.6.2003 projednala vláda. Proto je nutná reforma. V roce 2000 ještě mělo veřejné zdravotnictví půl miliardy korun přebytek, loni ale pojišťovny oznámily schodek 2,6 miliardy. Letos je to podobné. OECD konstatuje, že se kvalita zdravotnictví postupně blíží Evropské unii. Mezi kandidátskými zeměmi je ve většině ukazatelů Česko druhé za Slovinskem. Výjimkou je úmrtnost na rakovinu, kde je Česko až osmé (koncem 80. let bylo nejhorší). Češi si ale prý nemohou myslet, že to půjde dál, aniž by se "evropsky" nezvýšily i náklady. Platy českých zdravotníků jsou třetinové ve srovnání se mzdami kolegů v zemích OECD. Ceny léků dvoutřetinové.

Nejdůležitější doporučení, jak předejít finančním rizikům, podle expertů zní: zrušit přebytečné kapacity. V Česku přebývají specialisté, například krčních lékařů a urologů je o čtvrtinu víc, než doporučují studie OECD. O pětinu přebývá nemocničních lůžek i lékařů. Česko by rovněž mělo omezit výdaje na léky. Činí totiž čtvrtinu zdravotnických výdajů, a to je nejvíc v zemích OECD. Rozhodně by se mělo šetřit na nemocenské: Čech v průměru stráví doma s neschopenkou pět týdnů v roce, Brit a Rakušan tři.
OECD navrhuje posílit roli pojišťoven na úkor státní správy. Posílit chce pozici praktických lékařů. Bez jejich doporučení by občan plně hradil služby v nemocnicích. Pojišťovny by neměly platit za pobyt v nemocnicích. Nutné je zavést poplatky za recepty a návštěvy u lékaře.
Jiný je ale názor některých českých lékařů. Podle nich by se nemocnice by se už neměly razantně redukovat..
Lékařská komora zjistila, že dnes je v Česku na obyvatele méně nemocničních lůžek než v Evropské unii.
Zatímco v roce 1990 měly české nemocnice 85 tisíc lůžek, letos už jich mají jenom 66 tisíc. Na tisíc obyvatel tak připadá 6,3 lůžka. V Evropské unii se průměr pohybuje mezi 7,1 až 8,5 lůžka. Vyplývá to ze studie Petra Fialy z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterou začal vypracovávat z podnětu bývalého ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Podle České lékařské komory ne všechny údaje OECD odpovídají realitě.
Jako dočasné řešení proto komora navrhuje systém rozpočtů. Každá nemocnice by dostala na rok určité množství peněz, se kterými by pak musela vystačit.
11. 6. 2003
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články