Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 16.Červenec 2003 Články 

jsou velkou nadějí pro moderní medicínu. V budoucnosti by jejich použití mohlo zcela změnit transplantační technologie, kdy by se místo celých orgánů transplantovaly pouze kmenové buňky, které by se pak diferencovaly a nahradily by poškozené buňky příslušné tkáně. Proto je velkým úspěchem české vědy vytvoření vlastní linie lidských kmenových buněk. Dosud se k experimentálním účelům v ČR používaly kmenové buňky dovezené z USA.

V současné době je na celém světě pouze 78 linií lidských kmenových buněk. Linie kmenových buněk se získá převedením rychle se dělících buněk lidského zárodku v prvních fázích po oplodnění. K získávání kmenových buněk se dosud používaly poškozené lidské plody, které by nepřežily celé těhotenství.
Získání linie uměle (in vitro) pěstovaných kmenových buněk tedy odstraní nutnost získávání kmenových buněk pro experimenty z lidských plodů, což bylo často předmětem kritiky různých skupin. Z umělé kultury kmenových buněk lze, samozřejmě po zvládnutí příslušných technologií, pěstovat dostatečné množství buněk pro klinické využití v praktické medicíně. To může mít obrovský význam pro transplantační medicínu. Může to v budoucnosti znamenat, že lidé, kteří potřebují transplantaci nebudou muset čekat na vhodného dárce. Kmenové buňky se totiž mohou přeměnit v různé buňky lidského těla a plně je nahradit. Samozřejmě jako každý lék, mohou být kmenové buňky a jejich produkce zdrojem velkých a trvalých zisků.
Podle profesorky Evy Syková z Akademie věd, která se výzkumem kmenových buněk zabývá se nedá předem odhadnout kdy by mohlo dojít k praktickému zavedení a používání metod založených na využití lidských kmenových buněk. Prvním úkolem je vybudovat buněčnou banku a udržet kvalitu buněčné linie (stálé vlastnosti uměle pěstovaných buněk).


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články