Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 23.Červenec 2003 Články 

Peter-Arjan Erkel, dobrovolník organizace Médecins sans frontiéres (Lékaři bez hranic), byl před rokem v dagestánském hlavním městě Machačkale unesen neznámými ozbrojenci. Je stále nezvěstný a o jeho osudu není dosud nic známo. Erkel vedl humanitární misi MSF v Ruské republice Dagestán. Případ Petera-Arjana Erkela projednával 3.7.2003 Evropský parlament Evropští politici ve své rezoluci apelovali na Rusko, aby vystupňovalo snahu při hledání a osvobození Erkela. Naděje na ale klesají každým dnem. Jeho případ světu znova připomněl, že MSF pracuje a pomáhá všude, kde to lidé potřebují. Riziko patří k jejich práci. Kdo to jsou MSF?

První lékaři bez hranic
Medicins sans frontiers je jednou z nejvýznamnějších světových humanitárních a zdravotnických organizací. Její práce stojí na dvou pilířích. Jednak poskytuje lékařskou pomoc komukoliv potřebnému bez ohledu na rasu, náboženství, politické přesvědčení či pohlaví a zároveň upozorňuje na utrpení lidí, jimž se snaží pomáhat. O úspěšnosti při realizaci těchto předsevzetí svědčí mnoho ocenění. Asi nejvýznamnější je Nobelova cena míru, udělená MSF roku 1999 za průkopnickou humanitární práci na všech kontinentech.
Prvními lékaři bez hranic byla skupina francouzských lékařů, kteří před 21. prosincem 1971, tedy před založením vlastní organizace, pracovali v misi Červeného kříže v nigerijském regionu Biafra, kde v letech 1968-1970 došlo ke konfliktu, jež vrcholil občanskou válkou. Tato skupina založila první nevojenskou a zároveň nevládní organizaci, specializující se na poskytování pohotovostní lékařské péče. Organizaci ale netvoří pouze lékaři. Její činnost je kombinací praktické pomoci a osvěty.
Své zkušenosti a postřehy účastníci misí zveřejňují, čímž bystří světovou pozornost a upozorňují na hrůzy a nespravedlnosti, které jejich klienty postihují. Ačkoliv to při jejich práci není jednoduché, zachovávají si MSF
překvapivou nezávislost a nestrannost. Jejich jediným politickým vyznáním je podle jejich prohlášení základní lékařská etika.
První misi realizovala organizace hned v roce 1972 v Nikaragui, kterou postihlo ničivé zemětřesení. První válečnou zkušenost získali MSF tři roky poté v hrůzách vietnamských džunglí. Po pádu Sovětského svazu se podíleli na sociální obnově postkomunistických států. Nyní organizace působí v 80 zemích světa, kde neexistuje dostatečný, nebo dokonce žádný zdravotnický systém. Pobočky mají v 18 zemích.
Autor: Tereza Nosálková
Zdroj: Člověk v tísni při České televizi, o.p.s.

Pozn.red.: článek byl redakčně upraven


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články